Villa Savoye À Poissy -Gelecek Geçmiş - Dök Mimarlık

Villa Savoye À Poissy -Gelecek Geçmiş

Güneş ışığı altında parlayan Villa Savoye À Poissy.

Dök Mimarlık
Villa Savoye / Dök Mimarlık

Le Corbusier tarafından tasarlanan,1929 yılında tamamlanan ve UNESCO Dünya Miras Listesi‘nde bulunan Villa Savoye, 20.yüzyılın en büyük mimarlarından biri olan Le Corbusier‘in kariyerinin ve dünyanın en önemli yapılarından biri olarak gösterilir.

Ev uzaktan çekim.

 / Dök Mimarlık
Uzaktan çekim / Dök Mimarlık

Poissy, Paris, Fransa‘ da yer alan Villa Savoye Fransız evleri üzerindeki modern yaklaşımı ve yeni makine çağını kutlaması ile bilinir. Le Corbusier bu konula ilgili düşüncesini “Bu ev bir yaşam makinesi.” diyerek belli etmiştir. Corbusier‘in 5 tasarım prensibinin yaşayan örneğidir.

Pilotis prensibine göre yapı yerden yukarıda ve toprakla teması kesilmiş bir şekilde tasarlanmıştır, yerleşim kolonlar ile bir üst kota taşınmıştır. Zemin kat yalnızca servis katı olarak tasarlamıştır ve pilotis’e yani, ‘havada durma’ etkisine ulaşılmaya çalışılmıştır.

Üstü açık basit teras.

Dök Mimarlık
Teras geniş açı / Dök Mimarlık

Flat Roof Terrace adı verilen ikinci prensibe göre ise çatı, dış eleman olmaktan kurtarılıp içinde yaşanabilen açık ve ferah bir mekan olarak tasarlanmıştır.

Teras ve engelli bireylere uygun rampanın yan görünümü.

Villa Savoye À Poissy / Dök Mimarlık
Teras / Dök Mimarlık

3. prensibe göre ise yatay pencere kullanımları ışıklandırmaya %40’a varan bir artış sağlıyor. Ama bunun kesin olarak kanıtlanamamıştır.

Açık plan sistemine göre plandan sınırlar kaldırılmış, ferah ve açık bir sisteme geçilmiştir. Duvarlara taşıyıcı görev vermeyen Corbusier bu sayede özel ve genel mekan ayrımını estetiksel kaygıları göz önünde tutarak tasarlayabilmiştir.

5. ve son prensip olarakta Corbusier evi taşıma görevini duvarlara vermediği için dış cepheyi binadan ayırabilmiş ve bu alandaki tasarımsal özgürlüğün önünü açmıştır.

Teras ve engelli birey kullanımına uygun rampanın dik görünümü.

Dök Mimarlık
Teras ve Çatı / Dök Mimarlık

Villa Savoye kesinlikle döneminin, şu anın ve geleceğin yapılarından birisi. Yapıldığı dönemin onlarca yıl ötesindeki bu bina mimari adına bir devrim niteliği taşıyor. Dönemin verimlilik ihtiyacını dolu dolu karşılayan bu yapı Corbusier‘in yenilikçi 5 prensibi ile zirveye çıkıyor. 

Kesinlikle görülmesi gereken bir yer olan bu ev, yılın belli dönemlerinde 2-3 aylık süre için müze olarak kullanılıyor.

Bir diğer yenilikçi ev olan Smith House incelememize de göz atmayı unutmayın.

Mimar: Le Corbisuer
Yıl: 1929
Yer: Poissy, Paris, Fransa Fotoğraf: Montse Zamorano

Yorum bulunmaktadır.

Fikirlerinizi bizimle paylaşın..