Glacier Skywalk -Yıkılmaz Manzara - Dök Mimarlık

Glacier Skywalk -Yıkılmaz Manzara

Glacier Skywalk 

Dök Mimarlık
Glacier Skywalk / Dök Mimarlık

2014 yılında Jasper, Kanada‘da kıvrımlar ve katlanır bir şekilde tasarlananıp yapılan Glacier Skywalk bölgenin muhteşem manzarasının deneyim edilebilmesi için elinden gelen her imkanı kullanarak tamamen açık ve ferah bir şekilde bize bunu mümkün kılıyor.

Muhteşem manzarası ile Skywalk

Dök Mimarlık
Muhteşem manzarası ile Skywalk / Dök Mimarlık

Konsept olarak doğa ile bütünleşmek isteyen Sturgess Architecture mimarlık ofisi bunu doğadan fırlamış gibi gözüken bu yapı ile yapmayı planlamıştır. Çelik ve geniş cam panellerin kullanıldığı yapı bu çelik ayaklar üzerinde yoldan bir çıkıntı şeklinde durmakta ve bu sayede doğanın merkezindeymiş hissiyatı yaratmaktadır.

Gözlem alanına ulaştıran yol ve kuş geçiti 

Dök Mimarlık
Gözlem alanına ulaştıran yol ve kuş geçiti / Dök Mimarlık

İnsanlara arabalarını geride bırakıp bu değişen doğamızın tadına varabilmeleri için onları karadan koparıp doğanın merkezine koymak istedik. Bu isteğimiz doğrultusunda hissiyat olarak uçsuz bucaksız dağlar içinde ama aslen ise karadan basit bir uzantı olmasına karar verdik.

Jeremy Sturgess

Yapıda konsol kiriş ısı ile sertleştirilmiş cam ve çelik kullanılmıştır. Konsol kiriş yapının halata ihtiyaç kalmadan kendisini taşıyabilmesi için tasarım sırasında alınan kararlardan birisi olmuştur. Manzarada feragat edilmek istenmemiş ve halatlar ve yahut destek ayakları reddedilmiştir.

İçinde bulunduğu doğal çevre ile etkileşiminin yanında pürüzsüz alt yüzeyi ile tamamen bir bütünlük amaçlanmıştır.

İçinde bir lokanta, turistlerin bilgi alabileceği çeşitli panolar ve tabloların barından yapıda tur servisi de bulunuyor. En güzel deneyimlendiği saatlerin 13 ila 15 olduğu söylenen yapıda yılın belli bölümlerinde 5 dile kadar sesli tanıtım da bulunuyor.

Tanıtım panoları 

Dök Mimarlık
Tanıtım panoları / Dök Mimarlık

Kesinlikle deneyimlenmesi gereken bu yapı hakkında siz ne düşünüyorsunuz? Sizce de Glacier Skywalk doğadan ayrılmadan portre görüntüsü sağlayabiliyor mu? Eksik olduğu veya hatalı bir yönü var mı? Bir diğer farklı tasarım olan The Walk Above the Vineyards ile aralarındaki farklar neler?

Bizimle düşüncelerinizi paylaşabilir ve bunu yaparken sizin için en yeni yazılarımızı e-posta yoluyla sizlere aktaran bültenimize de abone olabilirsiniz.

Mimar: Sturgess Architecture , Mimarlık ofisi
Yıl: 2014
Yer: Jasper, Kanada

Yorum bulunmaktadır.

Fikirlerinizi bizimle paylaşın..