Bosjes Şapeli -İdeal Şeffaflık - Dök Mimarlık

Bosjes Şapeli -İdeal Şeffaflık

Güney Afrikalı Coetzee Steyn’in mimarlık firması Steyn Stüdyo tarafından Güney Afrika’da tasarlanan Bosjes Şapeli, heykel vari yapısı ve formu ile iyi şapellerin yazılı olmayan gereksinimlerinden olan sadelik ve ahengi ziyaretçisine mimari olarak aktarıyor..

Gelin bu temiz ve uyumlu yapıyı hep beraber inceleyelim..

Bosjes Şapeli Mimarisi

Sakin ve şeffaf mimarisi bulunduğu konuma, etrafını çevreleyen dağlara ve tarihi Cape Dutch mimarisine saygı gösteren şapelde geleneksel sivri ucu olmayan tavan kanopisi, ince beton bir kabuktan yapılmıştır. Bosjes Şapeli kanadın her dalgasının zirveye ulaştığı yerde oluşan cam genişliğini sembolik haçlarla birleştirildi.

Şapelin içi ise basit bir dikdörtgen plana kurulmuştur. Cilalı terazzo zeminler ve dalgalı beyaz tavan, gün boyunca ışık seviyeleri değiştikçe hacim içinde gölgeleri değişmekte ve bu durum bir gölge oyunu yaratmaktadır. Bu renkler ve yapılar, bağın ve ötesindeki dağların etkileyici görünümlerine bir çerçeve oluşturmaktadır. 

Bosjes Şapeli Fikir Noktası

İncil Psalm 36:7‘den ilham alarak, keskin beyaz form vadi içinde yüzüyor gibi görünen hafif ve dinamik bir yapı olarak düşünülmüştür. Berrak beyaz form, çatının hafifliğini vurgulamak için yansıtıcı bir gölet ile birleştirilmiştir. Bir kaide üzerinde yükselen şapel, bulunduğu düz araziden yükselir ve çevresi içinde bir odak noktası sağlamaktadır. Binanın diğer cephelerinde ise yemyeşil bağlar ve nar bahçeleri vardır.

“Sevgin ne değerli, ey Tanrı! Kanatlarının gölgesine sığınır insanoğlu.

Psalm 36:7

19. yüzyılda Cape Dutch çiftliklerinde kurulan Moravya Misyon İstasyonlarının sadeliğinden esinlenen şapel, etkileyici doğal çevresi ve hareketli yapısı ile dikkat çekmektedir.

İçine davet eden bir kucaklama şekline sahip olan Bosjes Şapeli, aynı zamanda vadinin ve ötesindeki dağların içine doğru uzanan ve Tanrı’nın varlığını hissettirmektedir.

Bosjes Şapeli Çatısı

Toplamda 430 m² üzerine kurulan Bosjes Şapelinin 20 metre uzunluğunda 12 metre genişliğinde ve 6 metre yüksekliğindeki karmaşık çatısı için CAD modelleriyle malzeme hesabı yapılmıştır. Proje inşaatı için püskürtme beton seçilmiştir. Toplamda 74 m³ beton harcanan çatı 4 görünmez ayak ile desteklenmektedir. Bu ayakların her biri 50 tona yakın ağırlık taşımaktadır.

Duvar Evi 2 Hakkında Düşüncelerim

Kullanılan çatı ve mekanın içinden gelen parlaklık ve şeffaflık bize bir ibadethanenin aslında ne kadar basit bir yapı olduğunu anlatıyor. Bu hissi abartan ve şeffaflığın ekmeğini yiyen bu yapı bile ne kadar sade olmuşsa olsun göze batmıyor. Bu hissiyat insani öylesine zevkli ve rahatlamış hissettiriyor ki bir yerden sonra bu kadar fazla bu hissiyatın oluşmasını sorgulayamayacak kadar uyuşmuş oluyorsunuz. Abartılmış bir şeffaflık söz konusu fakat bu asla kötü bir şey olmamakla örneği maalesef ki az yapılardan. Fakat yine de şeffaflık altında her yapı böyle sade ve dışavurumcu olmak isteseydi şüphesiz bu bir yıkım olurdu.

Duvar Evi hakkında siz neler düşünüyorsunuz? Sizce bu sadelik fikri ve uygulanışı yeterli mi? Yapısının ve şeffaflığının eksik veya hatalı bir yönü var mı? Eğer hala göz atmadıysanız Notre Dame du Haut Ronchamp incelememizi de buraya tıklayarak okuyabilirsiniz.

Mimar: Steyn Stüdyo
Mimari Tarz: Modern-Corbisyan Mimari
Yıl: 2016
Yer: Worcester,Güney Afrika
Fotoğraf: Adam Letch

Fikirlerinizi bizimle paylaşın..