Brasilia Katedrali -İlahi Mimari - Dök Mimarlık

Brasilia Katedrali -İlahi Mimari

1970 yılında Oscar Niemeyer tarafından Brezilya’nın başkenti Brasilia‘da tasarlanıp inşa edilen Brasilia Katedrali modern mimarinin hiperbolik bir şekil üzerinde betonarme ile bir uygulamasıdır.

Gelin bu muhteşem mimariyi hep beraber inceleyelim..

Katedralin Tarihi ve Yapılışı

Planlanan bir şehir yapısına sahip olan Brasilia şehrinde, Meryem adına yaptırılan bu katedralinde mimarisinin şüphesiz bu planın kültürünü,zenginliğini ve önemini yansıtması gerekmektedir.

Kiliseler ve ibadethanelerin toplumda önemi yadsınamayacak kadar büyüktür. Bu etkinin boyutunun ne denli olduğunu çok iyi bilen Oscar Niemeyer de bu yapının tasarımını da çevresine karşı sorumluluklarının farkında olarak ortaya çıkarmıştır. 1988’de Oscar Niemeyer’e Pritzker Ödülü kazandıran Brasilia Katedrali güçlü ifadesi ve eşsiz şekliyle Niemeyer’in başyapıtlarından birisidir.

Brasilia Katedrali Mimari Yapısı

1958 yılının Eylül aylında şekillenmeye başlayan proje, yavaş yavaş tasarlanmaya ve bir bütünü oluşturulmaya başlanmıştır. 70 m çapında olan, katedralin görünür tek yapısı 16 beton sütunun ikonik şekilde yerleşmesi ile olunmuştur. Bu ikonik şekil dua etmek için göğe kaldırılmış iki elden gelmektedir. Bu sütunlar toplamda 99 ton ağırlığındadır. Yapının bu ağırlığı kaldırması için çok uzun zaman planlamalar yapılmıştır.

Dış cepheye yerleştirilmesi planlanan şeffaf pencerelerin de eklenmesinden sonra, Katedral 31 Mayıs 1970 tarihinde halka açılmıştır.

Katedral 4.000 kişiye kadar kapasiteye sahiptir. Katedrale karanlık bir tünelden girilmekte ve o yol takip edilerek cam çatılı aydınlık bir alana ulaşılmaktadır. Katedralin dış çatısı beton sütunlar arasına yerleştirilmiş on altı adet cam elyafından oluşmaktadır.

Kilisenin dış kısmında onu mecazi olarak koruyan her biri 3 metre yüksekliğinde dört adet bronz heykel bulunmaktadır.Bunlar 4 Evanjelistleri temsil etmektedir. 1968 yılında Dante Croce’un yardımıyla yapılmıştır.

Kilisenin ortasında üç meleğin çelik kablolarla asıldığı daha fazla heykel görülebilir. 2,22 ila 4,25 m uzunluğunda ve her biri 100 kg-300 kg ağırlığında olan bu ürünler, 1970 yılında Alfredo Ceschiatti ve Dante Croce tarafından tamamlanmıştır.

Athos Bulcao tarafından 1977 yılında yapılan el boyaması seramik karolar, oval şekilli Vaftizhane’nin duvarlarını kaplamaktadır. Katedral, İspanya tarafından bağışlanan dört çan barındıran çan kulesi ile tamamlanmıştır. İç mekanın daha belirgin detayları, mavi, beyaz ve kahverenginin farklı tonlarına sahip vitray pencerelerdir.

1990′ yılında Marianne Peretti tarafından mavi, yeşil, beyaz ve Kahverengi tonlarında oluşturulan 2.000 metrekarelik bir vitray çalışması kilisenin içerisinde yer almaktadır.

Brasilia Katedrali Hakkında Düşüncelerim

Bir bölgenin en temel ihtiyaçlarından birine çözüm olmak için tasarlanan bir yapının o bölge ve ait olduğu yapı grubu için ne kadar önemli ve değerli olduğunun en önemli kanıtlarından biri olan Brasilia Katedrali, sadece kendisini değil etrafındaki çevreyi ve bu yapıların kaderinin eskisi gibi olmayacağının müjdesini bize veriyor…

Brasilia Katedrali hakkında siz neler düşünüyorsunuz? Sizce bu kadar fazla özelliği içinde barındırırken unuttuğu bir şeyler kalmış olabilir mi? Eksik veya hatalı bir yönü var mı? Eğer hala göz atmadıysanız Notre Dame du Haut Ronchamp incelememizi de buradan okuyabilirsiniz.

Mimar: Oscar Niemeyer
Mimari Tarz: Modern-Çağdaş Mimari
Yıl: 1958-1970
Yer: Brasilia, Brezilya

Yorum bulunmaktadır.

Fikirlerinizi bizimle paylaşın..