Glass House -Açık Bütün - Dök Mimarlık

Glass House -Açık Bütün

1949 yılında New Canaan, Connecticut, ABD‘de Philip Johnson tarafından tasarlanan Glass House mükemmel orantısal yapısı ve etkileyici sadeliği ile dikkat çekiyor.

Glass House, ev ve etrafındaki doğa.

Dök Mimarlık © Blaine Brownell
Glass House / Dök Mimarlık

Sadeliği ve orantısal yapısı dışında Glass House, Philip Johnson‘ın Mies van der Rohe‘in Farnsworth House‘dan etkilenmesi ile oluşuyor. Johnson bu evi kendisi için kendi arazisine tasarlamış ve ayrıca bu yapı Johnson’ın 50 yıl boyunca arazisine yaptığı 14 yapı içinde en eskisidir.

166 m2 olan yapı 5.50 m’yi bulan cam panellerle çevrili ve içinde veya dışında herhangi bir taşıyıcı duvar bulundurmuyor. Çelik ve tuğla kullanılan yapı Van der Rohe tarafından ziyaret edildiğinde Rohe tarafından beğenilmemiş, evdeki detay eksiklerine kafayı yiyecek kadar sinirlenmiştir.

Glass House ve akşamüstü vakti göl manzarası

Dök Mimarlık ©Robin Hill
Göl Manzarasıyla Glass House / Dök Mimarlık

Yanındaki gölete ve arka planında kalan ağaçlıkların içinde planlanan evde her türlü manzara ve aksiyonlar hissedilmek ve evin genel aydınlatmasının temelini karşılanması istenmiş, taşıyıcı bile olsa (merkez silindir taşıyıcı duvar hariç) her türlü duvardan kaçınılmış ve sabit elemanlarla mekan bölümü sağlanmıştır.

İç yapı planı ve ikonik silindir.

Dök Mimarlık ©Philip Johnson
İç plan / Dök Mimarlık

Evin algısal olarak merkezinde yer alan bu silindirik yapı çok amaçlılık kavramının canlı bir hali. Silindir 3.20’lik tavanı taşıma görevi haricinde banyo ve şömine işlevlerini de içinde barındırmakta. Bu silindir mimaride küçük bir alana birden fazla şeyi sığdırmanın adeta temsilciliğini yapıyor.

Oturma odası ve silindir. 

Dök Mimarlık © Simon Garcia | arqfoto
Oturma odası ve ikonik silindir / Dök Mimarlık

Glass House’un düzeni bugün dahi ilk günkü haliyle korunuyor. Bunun en önemli sebebi yukarıda da bahsettiğimiz gibi evin yapısının ve odalarının planlanmış olmasıdır. Plan incelendiğinde mobilyaların belirlenmiş bir düzen içinde yer aldığı fark ediliyor. Halı oturma odasını, tezgah mutfağı ve bir gardırop ise yatak odasını ayırıyor.

Ağaçların yansıması içinde yatak odası.

Dök Mimarlık © Micheal Biondo
Ağaç yaprakları ve Yatak odası / Dök Mimarlık

Cam Ev’de biçimsel yaklaşım oldukça açık. Mies Van der Rohe ve ben, nasıl tamamı cam bir evin yapılabileceği konusunda tartıştık ve ikimiz de bir tasarım gerçekleştirdik. Tabiki Mies’inki öncüydü, benim de ustadan esinlenilmiş hali; fakat iki yapıda oldukça farklı yaklaşımlar mevcut. Benim yapımda birden fazla tarihi etki var. Cam Ev, biçimsel olarak Mies Van der Rohe, Malevich, Pantheon, İngiliz bahçeleri, Romantik akım ve 19. yüzyılın asimetrisi. Başka bir deyişle, bütün bu ögeler burada birbirine karıştırılmış fakat yapı tarihi bir dokunuşla modernin işlenişi, basit bir küp.

Alıntının devamını okumak için tıklayınız.

1991’te Philip Johnson ile yapılan Glass House turundan

1997 yılında National Historic Landmark listesine alınan yapı günümüzde hala modern yapının en önemli eserlerinden biri kabul ediliyor.

Van der Rohe’nin Farnsworth House’u ile beraber anılan Johnson, Rohe’nin izinden gitmiş ve minimalist yapıyı Amerikan evleriyle bağdaştırmıştır.

Siz neler düşünüyorsunuz, Glass House ile Smith House yapısal farklılıklarının dışında açıklık ilkesini iki farklı şekilde anlatmalarını nasıl buluyorsunuz?

Düşüncelerinizi bizimle paylaşabilir ve bunu yaparken sizin için en yeni yazılarımızı e-posta yoluyla sizlere aktaran bültenimize de abone olabilirsiniz.

Mimar: Philph Johnson
Yıl: 1949
Yer: New Canaan, Connecticut, ABD

Fikirlerinizi bizimle paylaşın..