Solís Tiyatrosu -Restore İlham - Dök Mimarlık

Solís Tiyatrosu -Restore İlham

Uruguay‘ın başkenti Montevideo’da bulunan Solís Theatre(Solís Tiyatrosu) 1856 yılında İtalyan Carlo Zucchi tarafından yapılmıştır.

Solís Tiyatrosu dışarıdan panorama çekimi, öğlen saatleri binanın tamamı görünür durumda.
Solís Tiyatrosu / Dök Mimarlık

Solís Tiyatrosu Montevideo şehrinde bulunuyor. Şehrin rakımı sadece 43 metre olmasına rağmen isminin kökeni oldukça ilginçtir.

‘Montevideo’ adının anlamını açıklayan en az iki değişik sav vardır: Birincisi Portekizce “Monte vide eu” (“bir dağ görüyorum”) dan geldiği, ikincisi de İspanyolca “Monte VI De Este a Oeste” (“doğudan batıya altıncı dağ”)’dan geldiğidir. Kentin tam adı San Felipe y Santiago de Montevideo’dur.

Wikipedia

1840’ların başında İtalya’da bulunan tiyatroların en önemli dönemlerini yaşamasının ardından Montevideo halkının kafasında tiyatro düşüncesi şekillenmeye başladı. O zamanlarda Güney Amerika’da Avrupa’daki tiyatrolara rakip olabilecek güçte bir tiyatro salonun bulunmaması Solís Tiyatrosu’na açılan kapı oldu.

1840’ların ortasında çıkan Guerra Grande(Uruguay iç savaşı) sırasında inşaat 1850’lerin erken dönemlerine kadar durduruldu. Savaş süresince değerli İtalyan mermeri ve Sibirya kerestesi depolarda kilitli tutulmuştur.

Uruguay iç savaşımı aktaran temsili çizim.
Uruguay İç Savaşı / Dök Mimarlık

Savaştan sonraysa proje Carlo Zucchi’den İspanyol mimar Francisco de Garmendia’ya geçmiştir.

Yıllar 1856’yı gösterdiğinde tiyatro ülkedeki yoksulluk, kolera ve toplumsal huzursuzluğa rağmen görkemli bir şekilde açılış yaptı. Verdi’nin Ernani operası, Solís Tiyatrosu’nun ilk gösterisi olmuştur.

Verdi'nin Ernani operasını gösteren içinde 100'den fazla insan bulunan sahne.
Verdi’nin Ernani operası / Dök Mimarlık

Bu açılıştan sonra dahi tiyatronun eksikleri bitmemiş, 60 yıl boyunca daha Solís Tiyatrosu bir çok değişikliğin merkezinde olmuştur. Bu süre içinde sahne genişletilmiş, çatı yeniden konumlandırılmış ve iç mekanlar pastel renk ve altın yaprak kaplamalarıyla dekore edilmiştir. Uruguaylı Ressam Juan Manuel Blanes tarafından 1875’de sahnenin devasa perdesi boyanmıştır.

Carlo Zucchi’nin İtalyan olması Solís Tiyatrosu tasarımında çok önemli etkiler yaratmıştır.

Büyüleyici cephesi, Yunan usulü gölgelikleri ve oyulmuş sütunlarıyla Cenova‘da bulunan Teatro Carlo Felice‘i anımsatmaktadır. Zucchi İtalyan mimar Giuseppe Piermarini tasarımcısı olduğu Milano‘daki Teatro alla Scala‘nın tiyatrosunun eliptik yapısından çok etkilenmiş ama en çok ilhamı Floransa‘daki Teatro Metastasio di Prato’den almıştır.

Solís Tiyatrosu seyirci bölümleri,ve kırmızı ve altın renkli kaplamalar dikkat çekiyor.
Tiyatro seyirci koltukları / Dök Mimarlık

Solís Tiyatrosu Sahnesinde insanlığın gördüğü en önemli kişiler ve performanslar açıldığı günden bu yana sergilenmiştir. Aktris Sarah Bernhardt ve tenor Enrico Caruso gibi isimlerin performanslarına ev sahipliği yapmıştır.Bu güne gelene kadar bu tiyatro onlarca komedi, opera, bale ve orkestraya ev sahipliği yapmıştır. 2000’lerin başında yenilenen Solís Tiyatrosu bu yenilikten sonra cazibesini katlayıp Güney Amerika’nın performans sanatları merkezi olmuştur.

Solís Tiyatrosu Sahnesi Seyirciler orkestraya odaklanmış.
Solís Tiyatrosu Sahnesi / Dök Mimarlık

1100’den fazla kişiye ev sahipliği yapabilen tiyatronun geçmişten gelen ve şu anki ünü birleştiğinde ortaya Güney Amerika’nın en önemli tiyatrolarından biri çıkmıştır.

Siz neler düşünüyorsunuz. Solís Tiyatrosu mu yoksa önceki yazılarımızda işlediğimiz Radio City Salonu mu sizin için daha cazip? Siz hangisini seçerdiniz?

Yorumlarınızı ve düşüncelerinizi aşağıdaki yorum bölümünde belirtebilir ve bunu yaparken isterseniz bültenimize abone olabilirsiniz.

Mimar: Carlo Zucchi Yıl: 1856 Yer: Montevideo, Uruguay

Yorum bulunmaktadır.

Fikirlerinizi bizimle paylaşın..