Notre Dame du Haut Ronchamp -Modernist Başyapıt - Dök Mimarlık

Notre Dame du Haut Ronchamp -Modernist Başyapıt

Ronchamp şapeli


Dök Mimarlık
Notre Dame du Haut Ronchamp / Dök Mimarlık

Notre Dame du Haut Ronchamp Tarihi

1950 yılında Le Corbusier, İkinci Dünya Savaşında büyük hasar gören Notre Dame du Haut Ronchamp kilisesini yeniden tasarlanması için görevlendirilmiştir.

1962 yılında Ronchamp şapeli kalabalık bir grup insan ile beraber.

Dök Mimarlık
1962 yılında Ronchamp / Dök Mimarlık

Fransa, Bourlémont tepesinde yer alan Notre Dame du Haut Ronchamp dışavurumcu mimarinin ilk örneklerinden birisidir. Bunun mümkün kılınmasında şapel yönetiminin etkisi büyüktür.

Ronchamp Mimari Yapısı

Kilise reformcuları yanan şapelin, küllerinden modern bir şekilde canlanmasını istemiş ve Corbusier’in kabulü ile binada yeniliklere gidilmiş, doluluk ve boşluklar kullanılarak ışıklandırma ve atmosfer sağlanmıştır. Örneğin batı cephesinde bulunan her pencerenin eğimi bir diğerinden farklıdır. Corbusier sadece ışıklandırma üstüne 8 ay çalışmış, bu çalışmalarının karşılığını ışıklandırma ve mimari doku ile almış, din ile modernizmi harmanlayıp döneminin dışında bir bina yaratmıştır.

Şapelin inşaası


Dök Mimarlık
Şapelin inşaası / Dök Mimarlık

Çatıyı taşımak için yer yer genişlikleri 3 metreyi bulan duvarları kullanmıştır. Duvarların çatıyı taşımak harici bir diğer görevi ise yumuşak birleşim kısımlarından yararlanılarak akustik etkiyi derinleştirmesi sağlanmıştır..

Şapelin iç kısımları 


Jean-Pierre Dalbéra / Dök Mimarlık
İç Kısımları / Dök Mimarlık

Çatının duvarlara bağlantısı ise gömülü kolonlarla yapılıyor ki resimde de belli olduğu gibi bu durum 10 cm’lik bir boşluk oluşturuyor.Bu 10 cm’lik boşluğun mekanın ışıklandırmasına etkisi çok büyük ve bu boşlukların aerodinamik yapıları sayesinde sanki çatının ağırlığı yokmuş gibi hissediliyor. Betondan yapılıp alüminyum ile kaplanan çatı 10 cm’lik geniş boşluğa rağmen doğrultusu sayesinde su geçirmezdir.

Avlu ve farklı açıda yerleşen camlar


Dök Mimarlık
Avlu ve farklı açıda yerleşen camlar / Dök Mimarlık

20. Yüzyıl dini mimarisinin en önemli örneklerinden biri olan bu yapı aynı zamanda Corbusier’in kariyerin en önemli işlerinden birisi.Onu özel yapan şey ise sapelin tepenin en üst noktasında toplumdan uzak planlanmış ve tepeye uyan, düzensiz bir forma sahip olmasıdır. Yapısal olarak farklıklara gitmiş ve bu yolculuğundan çoğunun aksine eli dolu dönmüştür.

Modernizmin en önemli örneklerinden biri olan Notre Dame du Haut Ronchamp şapeli dönemin çok ilerisinde ve adeta çağ atlatan derinlikte, etrafında yaşama alanlarını da barındıran şapel, ölmeden önce görülmesi gereken yerler arasında.

Mimar: Le Corbuiser
Yıl: 1950
Yer: Bourlémont,Fransa

Fikirlerinizi bizimle paylaşın..