Dancing House -Kıvrım Kopuk - Dök Mimarlık

Dancing House -Kıvrım Kopuk

1994-1996 yılları arasında Hırvat-Çek mimar Vlado Milunić ve Kanadalı-Amerikalı mimar Frank Gehry tarafından tasarlanan Dancing House, Prag’ın Barok ve Gotik akımlarla yapılmış yapıları arasında hemen göze çarpmaktadır. 1930’lu yıllarda aktif olan ve Hollywood’un en ünlü dansçı çiftleri arasında gösterilen Fred Astaire ve Ginger Rogers‘e ithafen yapıldığı düşünüldüğünden Dans Eden Ev (Dancing House) olarak anılmaktadır.

Gelin bu iki aşamadan oluşan ikonik yapıyı hep beraber inceleyelim..

Dancing House Tarihi

1945 yılında ABD’nin Prag bombalaması sonucu hasar gören yapı 1960 yılında temizlenene kadar savaşın izleriyle kullanışsız olarak kalmıştır. Yapının en büyük şansı ise komşu arazisinde Václav Havel‘in ailesi ile birlikte yaşamış olmasıdır. Havel’in hayatının geçtiği yerde bulunan bu yapı Komünizm‘e karşı olan ayaklanmada Havel’in toplumsal bir lider konumunda olması onu 1991 yılında Sovyetler‘in dağılması ve 1993 yılında Çekoslovakya‘nın Çekya ile Slovakya‘nın ayrı iki ülke olmasının ardından Çekya’nın cumhurbaşkanı yapmıştır. Havlev’in ilk onayladığı ve karar aldığı konulardan olan bu yapının yenilenmesi ING Bankası tarafından desteklenmiştir.

ING Bankası İkinci Dünya Savaşında büyük hasar gören yapının yerine yeni bir yapı yapmak istemiştir. İlk olarak Jean Nouvel ile görüşen ING, Jean Nouvel’in araziyi küçük bulması yüzünden teklifi reddedince, Frank Gehry ile anlaşmıştır. ING Bankası Prag’da ikon olacak bir yapı tasarlanmasını istiyordu ve bu sebeple Gehry’nin kullanımına sınırsız denilebilecek kadar bir bütçe ayırmışlardır. Bu sayede Gehry, dekonstrüktivist fikirlerini hayata geçirebilmiştir.

Dancing House Mimarisi

Çekya’nın gelenekleşmiş mimari akımlarının dışında kalan ve Dekonstrüktivizm anlayışı ile tasarlanan bu Dancing House iki bölüme ayrılmıştır. İkonik bir bükülme sonucu oluşan kıvrılmış kolonlar, düzensiz camlar ve düzensiz yapıda olan cam gövdeli yapı ve yanında Çekya’nın köklerinden gelen şehrin alışıla gelmiş halini eski yapının üstünde yaşatan klasik bir kütle hizalı olmadığı karakteristik bir bina yapının algısını oluşturmaktadır.

Yin ve Yang anlayışından esinlenilen yapıda Çekya’nın Komünist rejimden parlamenter demokrasiye geçişi, statik ve dinamik olmak gibi bir takım yapısal farklılıklar kullanılarak aktarılmak istenmiştir.

İç yapısı

İngiliz mimar Eva Jiřičná tarafından tasarlanmıştır. Yer üstünde 9 ve yer altında da 2 kat barındıran yapının her katı binanın yapısından dolayı farklı uzunluklar ve şekillerdedir.Bu durum odaların ve koridorlarında bu asimetriklikten etkilenmesine sebep olmuştur. Kamusal alanlar giriş ve 1.katta konumlandırılmıştır. Ofis blokları ise 2. kattan 8. kata kadat uzatılmıştır. Binanın yapısından dolayı ofis alanları için yeterli alanlar tahsis edilemediğinden bu alanlarda olabildiğince dar koridorlar kullanılmıştır. En üst katta ise açık bir gözlen alanı yer almaktadır.

2016 yılında 5 ay süren bir değişiklik dönemi sonucu yapıya 21 odalık bir otel eklenmiştir. Otelin yanı sıra restoran ve sanat galerisi de binaya yeni eklenen bölümler olmuştur.

Ödülleri

2005 yılında 2.000 çek korunası üzerine işlenmiştir. “Mimarinin On Yüzyılı” isimli para serisinin son yüzyılını temsil etmektedir.

1997 yılında Time Magazine tarafından en iyi tasarım olarak anılmıştır. Architekt Magazine tarafından ise 90’ların en önemli 5 yapısından biri olarak gösterilmiştir.

Aldığı eleştiriler

Her ne kadar ödüller kazanmış ikon bir yapı olsa da bazı eleştirmenler tarafından şehrin ve bulunduğu alanın kimliğinden uzak olduğunu ve estetik algıyı bozduğu anlamında eleştirilere maruz kalmıştır.

Dancing House Hakkında Düşüncelerim

Bir yere dikkat çekmek, yapının tarihini ve hasarını bu şekilde kalıcı hale getirmek ve gözler önüne sermek kesinlikle kolay bir iş değil. Dancing House’da bunun farkında, ve bizlere savaşın ve savaş yaralarının geçmediğini ve insan veya bina ruhunda bıraktığı etkileri adeta bağırmaktadır. Kesinlikle üstüne düşünülmeyi ve yorumlanmayı hak ediyor.

Dancing House hakkında siz neler düşünüyorsunuz? Sizce cam paneller, kıvrık yapı ve bu yapıya ayak uyduran kolonlar bir uyum içerisinde mi? Yapısının algısının, şeffaflığının veya yaratmak istediği hissiyatın eksik veya hatalı bir yönü var mı? Fikirlerinizi bizimle paylaşmayı unutmayın. Eğer hala göz atmadıysanız Melnikov House incelememizi de buraya tıklayarak okuyabilirsiniz.

Mimar: Vlado Milunić ve Frank Gehry
Mimari Tarz: Dekonstrüktivizm 
Yıl: 1994-1996
Yer: Prag,Çekya

Yorum bulunmaktadır.

Fikirlerinizi bizimle paylaşın..