Oodi Helsinki Kütüphanesi -Teknoloji Uyumu - Dök Mimarlık

Oodi Helsinki Kütüphanesi -Teknoloji Uyumu

2018 yılında Helsinki, Finlandiya’da ALA Mimarlık şirketi tarafından tasarlanıp inşa edilmiş olan Oodi Helsinki Merkez Kütüphanesi 17250.0 m² bir alanda 100 binden fazla kitabı içinde barındıran devasa bir yapıdır.

Gelin bu devasa tasarım yapıtı hep beraber inceleyelim..

Oodi Kütüphanesinin Bulunduğu Alanın Önemi

98 Milyon€ ‘ya mal olan Oodi Kütüphanesi Helsinki’nin merkezinde yer almaktadır. Kütüphane, Finlandiya Parlamento Binası ve büyük sivil kurumların çevrelediği kamusal bir alan olan Kansalaistori meydanında bulunmaktadır. 

Oodi’nin konumu, hükümet ve halk arasındaki ilişkinin, yaşam boyu öğrenmenin, aktif vatandaşlığın, demokrasinin ve ifade özgürlüğünün sembolü olması için burası seçilmiştir. 

Oodi Kütüphanesi Yenilikleri

Bölgede hali hazırda çalışmakta olan Helsinki’nin ana kütüphanesi, çalışan sayısı açısından öne çıkarken, Oodi Kütüphanesi teknolojinin günlük hayatımıza kattığı avantajları kullanarak kütüphane içindeki fiziki bağları deneysel bir şekilde kopartıyor ve istenen kitabı bulmak ve kitabın ödünç verilmesi işlemlerinin tamamlanabilmesi için teknolojinin imkanlarını kullanıyor.3.4 milyona yakın kitabı dijital olarak barındıran kütüphane robot ve yapay zeka kullanarak bütün bu sistemin çalışmasını sağlamaktadır.

Ülkenin en önemli kütüphanelerinin başında gelen kütüphane, ALA Mimarlık ofisi tarafından “Kitap ödünç almanın yanı sıra teknolojinin gelişimine değer veren ve bu gelişimin sürecine inovasyon katabilecek bir yapı” olarak tanımlanmıştır.

Planlanmış tasarım, kütüphanenin işlevlerini üç farklı katta işlemiştir. Önünde konumlanan sokaktaki hareketi içeri çekmek için tasarlanmış aktif bir giriş katı, bu katın üstünde ise “kitap cenneti” ve kütüphane içindeki ek hizmetleri ve tesisleri barındıran kapalı hacimli hacimli odalar bulunmaktadır. Bu açık mekansal konsept, kütüphaneyi parçalı olarak inşa ederek, kolonsuz bir giriş katı ile yapının etrafında konumlandırılmış onlarca odayı bir merkezde toplamaktadır.

Zemin Kat

Oodi’nin zemin katı, Kansalaistori meydanı binanın bir bütünüymüş gibi davranmaktadır. Zemin katın amacı, kütüphanenin her bir tesisini görünür ve erişilebilir hale getirmek ve haftanın her günü herkese açık iç mekanın varlığını meydandaki kalabalığa hissettirmektir.

Orta Kat

“Çatı katı” olarak anılan orta kat, köprü tavan yapısının kafes kirişleri arasındaki boşluklarda yaşayan samimi köşelerde düzenlenmiş esnek odalardan oluşmaktadır. Çok fonksiyonlu olan bu odalar hem sesli hem de sessiz aktivitelere hizmet edecek şekilde tasarlanmıştır.

Kitap Cenneti

Kitap cenneti lakaplı bölüm isminin aksine alanının sadece üçte birini kitaplar oluşturmaktadır. Oodi’nin tasarımcıları, kütüphane kullanıcılarına kafe, restoran, halka açık bir balkon, sinema, görsel ve işitsel kayıt stüdyoları ve bir yapım alanı gibi tesisler sunabilmek amacı ile bu yola başvurmuşlardır. Bu durum kütüphanenin kitap kiralamak dışındaki amaçlara da hizmet vermesini isteyen ALA Mimarlık ofisinden dolayı böyle şekillenmiştir.

“Kitap Cenneti” dairesel bir şekilde çatı ışıkları için delinmiş, dalgalı, bulutsu beyaz bir tavanın altında yer almaktadır. Bu tavan, modernist kütüphanelerin 21. Yüzyıl teknolojilerinin sunduğu olanakları pratiğe aktarmasının bir örneğidir. Sakinliği sadelikle yakalayan bu atmosfer ise ziyaretçileri adeta okumaya, öğrenmeye, düşünmeye ve eğlenmeye davet etmektedir. Bu katta ziyaretçiler, şehir merkezinin 360 derecelik panoramik manzarasının keyfini engelsiz bir şekilde çıkarabilir veya Kansalaistori meydanına bakan terasa ulaşabilirler.

Kütüphanede Kullanılan Malzemeler

Oodi, yerel malzemeler ile bölgesel iklim koşulları göz önünde bulundurularak inşa edilmiştir. 33 milimetre kalınlığında Fin ladin plakalarıyla kaplanmış olan ahşap cephe, Kansalaistori meydanının üzerinde bir tente oluşturmak, iç ve dış alanları birleştirmek ve kamusal alanların önünde kamusal etkinlikler için bir barınak oluşturmak için kullanılmıştır. 33 milimetre kalınlığında Fin ladin plakalarıyla kaplanmıştır.

Tentenin üst yüzeyi, Helsinki vatandaşlarının Finlandiya parlamentosunun ana girişine meydanın üzerinden doğrudan bakabileceği büyük bir kamu terası oluşturmak için kullanılmıştır. Teras, kütüphane ziyaretçilerine sağlanan kamusal açık alan miktarını iki katına çıkartmış ve şehrin büyülü manzarasını gözlemleyebilecekleri yeni bir mekan yaratmıştır.

Oodi Kütüphanesi Hakkında Düşüncelerim

En temel ihtiyaçlardan biri olarak sayılması gereken kitapları ve günümüzün kaçınılmaz teknoloji gerçeğini birleştiren bu yapının bölgesine ve ait olduğu yapı grubuna etkileri kesinlikle yadırganamaz. Teknolojinin uygun kullanım ile neredeyse her şeyin eski anlayıştan daha güzel daha kullanışlı hale getirdiğinin en önemli kanıtlarından biri olan Oodi Kütüphanesi, sadece kendisini değil etrafındaki çevreyi ve bu yapıların kaderinin eskisi gibi olmayacağını bize hissettiriyor…

Oodi Kütüphanesi hakkında siz neler düşünüyorsunuz? Sizce bu kadar fazla özelliği içinde barındırırken unuttuğu bir şeyler kalmış olabilir mi? Eksik veya hatalı bir yönü var mı? Eğer hala göz atmadıysanız kütüphane anlayışın binlerce yıl önceki halini yansıtan Efes Antik Kenti incelememizi de buradan okuyabilirsiniz.

Mimar: ALA Mimarlık Ofisi
Mimari Tarz: Modern-Çağdaş Mimari
Yıl: 2018
Yer: Helsinki,Finlandiya
Fotoğraf: Tuomas Uusheimo

Yorum bulunmaktadır.

Fikirlerinizi bizimle paylaşın..