Mikro-Kompakt Ev -Minik İşlevsellik - Dök Mimarlık

Mikro-Kompakt Ev -Minik İşlevsellik

Tsinghua,Pekin’de, Liu Lubin Stüdyosunun kurucusu olan Liu Lubin tarafından 2013 yılında Tsinghua Üniversitesi‘nde araştırma projesi için tasarlanan kompakt mikro ev tasarımı, Çin hükümetinin Özel Mülkiyet kanunlarının izin verdiği sınırlar kapsamında birden çok birimin birbiri ile bütünleşebilmesine olanak sağlamıştır.

Gelin bu mikro-kompakt ev modülünü hep beraber inceleyelim.

İlham Noktası ve Başarıları

Liu Lubin tarafından tasarlanan mikro-kompakt evler, bir insanın temel ihtiyaçlarından olan barınma, yaşama, dinlenme, temizlenme ve yemek yeme gibi eylemlerini gerçekleştirebilmesi için ihtiyacı olan minimum alanları bu mikro ev modülü bünyesinde bir araya getirmiştir.

Evlerin yaşama dinlenme ve ofis olmak üzere 3 bölümden oluşması ve oluşan bu birimlerin birbirleri ile etkileşim ve uyum içinde olarak birden çok yaşam alanını biraya getirebilmesi sayesinde bir topluluğun bir araya gelmesine izin vermiştir.

İstenirse birden fazla modül birbirine bağlanarak odalar uzatılabilmekte veya modüller daha farklı şekiller ve kombinasyonlarda yerleştirilerek bir topluluğun bir arada yaşamasına imkan sağlanabilmektedir.

Çin Anayasasını da göz önünde bulunduran Lubin, Anayasal hükümler ile koruma altında olan mülkiyeti tasarlamıştır.

Tasarımında hissettiği eksikliklerin çözümlerini tasarımına aktararak bir sonuca ulaşmış ve günümüzde gittikçe azalan yeşil alandan olabildiğince az bir bölümü kendisi için koparmış, dünyayı kaba gri betonlardan arındırmak için önde gelen tasarımlardan birini ortaya çıkarmıştır.

Yapı Malzemeleri ve Boyutları

Lubin, Mikro-Kompakt ev tasarımında Elyaf Takviyeli Kompozit Yapı Formu kullanmıştır. Oldukça hafif fakat bir o kadarda dayanıklı olan bu yapı maddesinin kullanımı ile taşıması kolaylaşmıştır. Gemi konteynerlerine sığan boyutları ve hafif yapısı ile sadece Çin’e değil bütün dünyaya transferi mümkündür.

Mikro-Kompakt Evler Hakkındaki Düşüncelerim

Sadelik ve bütünlüğü, ahenk ve uyum içerisinde aktaran ve bu işlevlerinin yanı sıra bu şekilde kompakt bir şekilde bir araya getiren, istenirse de arkadaşlarıyla birleştirilip bir topluluğa ev sahipliği yapabilen bu birim kesinlikle takdiri hak ediyor. Tasarımının ortaya çıkmasında düşüncenin ve düşüncelerin sonucunda ortaya çıkan sorunların, doğru okunabilir ve çözümler getirilebilirse yapının karakterine neler katabileceğinin yaşayan bir örneği olarak gösterilebilir.

Mikro-Kompakt Evler hakkında siz neler düşünüyorsunuz? Siz bu evlerden birinde yaşamak ister miydiniz? Bu birimlerle kurulan topluluklarda ilişkiler ve mahremiyet nasıl olurdu? Birimlerin yapısında ve planlarında eksik veya hatalı bir kısım var mı? Fikirlerinizi bizimle paylaşmayı unutmayın. Eğer hala göz atmadıysanız Villa Savoye À Poissy incelememizi de buraya tıklayarak okuyabilirsiniz..

Mimar: Liu Lubin
Mimari Tarz: Minimalizm
Yıl: 2013
Yer: Tsinghua,Pekin,Çin

Fikirlerinizi bizimle paylaşın..