Mercan Müzesi -Yerel Boşluk - Dök Mimarlık

Mercan Müzesi -Yerel Boşluk

2014 yılında Jerry KO Stüdyosu tarafından Liuqiu Township,Tayvan’da yapılan Mercan Müzesi(fr. Musee De La Roche Corail) bölgenin hayatını ve yapısını aktarmak üzerine kurulmuş bir pansiyondur.

Kuruluşunda Tayvanlı sanatçı gençleri bedava ağırlamak gibi fikirleri de barındıran bu yapıyı gelin hep beraber inceleyelim..

Mercan Müzesi Tasarım Konsepti ve Bulunduğu Alan

Pingtung İlçesine bağlı olan Liuqiu Township, Tayvan’a bağlı bir ada olup ülkenin mercan görülen tek bölgesidir. Kıyı boyunca deniz kenarında aşınmış mercan kayalıkları, güneyde yer alan uçurumlar ve batı kıyısında az sayıda ve küçük olan kumlu plajlar bulunmaktadır.

Tasarımda ise buradan yapının bulunacağı alandan yola çıkarak bölgenin karakteristik mercan kabuklarından esinlenilmiştir.

Cephede, çıkartmalar ve içeri çekmeler yapılmış, mercanların dokusunu ve yapısı bizlere aktarılmaya çalışılmıştır.

Nispeten geniş, alabildiğine uzun, algıyı kendine toplayan ve yapının ısı ve nem ile ilişkisinin dengesi kurmayı amaçlayan bu ikonik giriş boşluğu yapıya yapılan üstünkörü bir incelemede bile hissiyatını ve doğayı kendinde buluşturduğunu hissettiriyor.

Girişin yerilmeden, küçülmeden, sonradan eklenmiş gibi olmadan var olması hedeflenmiş ve mercan fikri ile birleştirilen bir yapım sonucu bu ikonik girişe kavuşulmuştur.

Cephesinde de cam ve havalandırma boşlukları yanı sırasında balkon ve hacimi geri çeken bir takım elemanlar kullanılmış ve bu gözenekli yapı iyice hissetirilmek istenmiştir.

Mercan Müzesi Hakkında Düşüncelerim

Bir adada yer alan bu yapı adanın en önemli özelliklerinden birisini kendisine görev bilmiş ve bunun üzerine yapısını yoğunlaştırmıştır. Mercan dokusunu mimari bir dille aktarmayı başarmış olan bu yapı doluluk-boşluk ve hacimsel oynamaları çok başarılı bir şekilde tasarlamış ve yaşatmıştır. Ferah iç mekanlara ve pansiyon olmasına rağmen bir çoğu otelde dahi görülemeyecek kadar detaylı ve modern bir yapıya sahiplik yapmıştır.

Mercan Müzesi hakkında siz neler düşünüyorsunuz? Sizce bu mercan yapısı ve pansiyon işlevleri beraber çalışıyor mu? Yapısının ve şeffaflığının eksik veya hatalı bir yönü var mı?Fikirlerinizi bizimle paylaşmayı unutmayın. Eğer hala göz atmadıysanız başka bir deneysel yapı olan Glacier Skywalk incelememizi de buraya tıklayarak okuyabilirsiniz.

Mimar: Jerry KO Stüdyosu
Mimari Tarz: Modern Mimari
Yıl: 2014
Yer: Liuqiu Township,Tayvan

Fikirlerinizi bizimle paylaşın..