Mondadori Genel Merkezi - Algısal Kolon - Dök Mimarlık

Mondadori Genel Merkezi – Algısal Kolon

1968-1975 yılları arasında Milano,İtalya‘da Oscar Niemeyer tarafından tasarlanıp inşa edilen Mondadori Genel Merkezi Mondadori Yayıncılığa yapılmıştır.

Gelin bu ikonik sütunlu yapıyı hep beraber inceleyelim..

Mondadori Genel Merkezi Tarihi

Mondadori Yayınevi’nin çalışan sayısı artmasından dolayı yaşadığı yer problemini çözmek üzere Oscar Niemeyer’ tarafından tasarlanmıştır.

Bu süreç 1968 yılında Mondadori’nin yöneticisi ünlü yazar Arnoldo Mondadori’nin oğlu Giorgio Mondadori’nin, 3 yıl önce Niemeyer tarafından tasarlanan Brasilia’daki Brezilya Ulusal Kongre Binası binasından etkilenip, bu gereksinimi kapatmak için Oscar Niemeyer’e verilmesi ile başlamıştır.

Daha sonraki dönemlerde Mondadori Genel Merkezi, Oscar Niemeyer tarafından Avrupa’da tasarladığım en güzel yapı olarak anılmıştır.

Yapının yerel tarihte yeri

Mondadori Genel Merkezi inşa edildiği dönemde İtalya halkı sosyal karışıklığa yol açan bir değişimin etkisinde bulunmaktaydı. Milan’a ve tüm İtalya’ya göre oldukça yenilikçi olan bu yapının o zamanda ve bu formda yapılmış olması zor günlerin geçeceğini ve normalleşmenin yakın olduğunu tasarım yaklaşımıyla bunu anlatıyor.

Mondadori Mimarisi

Niemeyer bu projeye referans verilen Ulusal Kongre Binasından farklı ve yenilikçi bir yaklaşım ile yaklaşmıştır. Abartısız, görkemli süsler kullanmadan basit kemer formu ile algıyı yansıtmıştır.

Bu yapının hatırlanması ve doğal bir reklam süreci oluşturmasına büyük katkısı bulunan bu kemerli yapı, Peyzaj Sanatçısı Pietro Porcinai tarafından tasarlanan 20.000 m² boyutunda yapay bir göl ve büyük bir parkla çevrilidir.

Bu kemer yapısının içine gömülü geniş cam paneller, göl ve park sayesinde yapının algısını derinleştirmek ve ziyaretçisine unutulmaz bir deneyim yaşatmak için tasarlanmıştır.

Kullanıcıların iletişim içinde olabilecekleri ve uyum içinde çalışabilecekleri bir mekanı tasarlamak isteyen Niemeyer bunu yapının dış dünyadan kopmadığını hissettirerek başarmıştır.

Mondadori Genel Merkezi Hakkında Düşüncelerim

Algı yaratmak ve bunu mimari şekilde başarmanın örneklerinden gelen bu yapı, bize yapılmak istenen ne kadar değerli olursa olsun bunun aktarımında ve anlaşılmasında problemler bulunuyorsa bunun bir etkisi yaratmayacağını aktarıyor. Özellikle kullanılan yapay gölet ve park alanı yapının soğukluğunu ve uzaklığını kırmakta ve yapının yaşayan bir yer olduğunu, yapısının ve renklerinin aksine soğuk değil aksine sıcak bir alan olduğunu bizlere hissettiriyor.

Mondadori Genel Merkezi hakkında siz neler düşünüyorsunuz? Sizce cam paneller, sütunlu yapı ve gölet bir bütünlük oluşturabiliyor mu? Yapısının algısının veya şeffaflığının eksik veya hatalı bir yönü var mı? Fikirlerinizi bizimle paylaşmayı unutmayın. Eğer hala göz atmadıysanız Brasilia Katedrali incelememizi de buraya tıklayarak okuyabilirsiniz.

Mimar: Oscar Niemeyer
Mimari Tarz: Modern Mimari – Sütun mimarisi
Yıl: 1968-1975
Yer: Milan,İtalya
Fotoğraf: Roland Halbe, Karina Castro

Fikirlerinizi bizimle paylaşın..