The Walk Above the Vineyards -Karınca Devrimi - Dök Mimarlık

The Walk Above the Vineyards -Karınca Devrimi

Keeo4design mimarlık ofisinden Jiří Vojtěšek ve Jakub Roleček arafından tasarlanan ve yapılan The Walk Above the Vineyards, 2018 yılında Kobylí, Çek Cumhuriyeti‘nde yapıldı. En yüksek noktasında 7,6 metreye yükselen 334 derecelik dairenin bu şekilde olmasında bulunduğu yerin etkisi çok büyük.

Üzümler içinden "Yürüyüş"

Dök Mimarlık
Üzüm bağları içinden “Yürüyüş” / Dök Mimarlık

113.5 m² bir alana inşa edilen The Walk Above the Vineyards Kobylí kasabası yakınındaki Kobylí Vrch tepesinde yer alıyor. Bölgenin en yüksek noktasının 334 rakımda olması, dairenin klasik 360 dereceden kopup 334 gibi iddialı bir açıya sahip olmasına ilham olmuş.

“Yürüyüş”yi tasarlamaya ilham veren şey bu yerdi. Gözlem alanına 334 derece daire rampa ile ulaşılıyor ve bu sizi farkına varmaksızın yerden uzaklaştırıp, etrafınızı kaplayan güzelliğin tadını çıkarmanızı sağlıyor. Bu daire hayatı ve Kobylí’nin büyümesini temsil ediyor.

Jiří Vojtěšek
Yükselişini belirten bir şema 


Dök Mimarlık
Yükselme gösterimi / Dök Mimarlık

19 çelik kolon ile desteklenen yapıda 130 metre tahta trabzan ve 1000’den fazla tahta kullanılmıştır. %10 gibi sıradışı bir eğim ile yapılmış ve bunu kullanarak az malzeme ile çok yükselmiş, 10 km’den daha fazla görüş mesafesi sunmuştur.

”Merdivenler yerine sabit bir yükseliş elemanı kullanmamız sayesinde, Walk Above the Vineyards gözlem kulelerine ulaşamayan engelli insanların da rahatlıkla kullanabileceği bir yer oldu. Yürüyüş’ün en yüksek noktası olan, yerden 7.6 metre yukarıya çıkan insanlar UNESCO’nun dünya mirası listesinde bulunan Lednice–Valtice Kültürel Peyzajını, 100 km uzunluğundaki Karpatyan dağlarını ve hatta görüş mesafesinin yüksek olduğu bir günde Avusturya Alpleri bile gözlemlenebilmektedir.”

Jakub Roleček
Gözlem alanını belirten başka bir şema

Dök Mimarlık
Em üst noktadan görüş açısı taraması / Dök Mimarlık

En yüksek noktasına ulaşıldığında ise ziyaretçileri bilgi tabelaları, yer göstergeleri, ve yerleşimin geçmiş ve gelecek eylemlerini aktaran tabelalar karşılamaktadır.

Tam üstten çekilmiş görüntüsü


Dök Mimarlık

113.5 m² gibi küçük bir alanda barındırdığı tasarımı sayesinde bölgenin tanıtımına ve bir pazar gününüzün farklılaşmasına etkisi çok büyük olan bu yapı, karınca boyuyla bir çok gökdelenin  veremediği manzarayı sağlayabilen ve bunu yaparken de engelli dostu olan bir yapıdır.

Siz “Yürüyüş” hakkında ne düşünüyorsunuz? Size göre eksikleri neler? Bir pazar gününüz için burayı deneyimlemek ister miydiniz? Fikirlerinizi bizimle paylaşmayı ve yorumunuzu yaparken bize abone olmayı unutmayınız. Ayrıca son yazılarımızdan Melkinov House‘u hala okumadıysanız üzerine tıklayarak yazımızı okuyabilirsiniz

Mimarlık Şirketi: Keeo4design Mimarlık Ofisi
Yıl: 2018
Yer: Kobylí, Çek Cumhuriyeti

Fikirlerinizi bizimle paylaşın..