Sancaklar Cami -Görünmez İdeal - Dök Mimarlık

Sancaklar Cami -Görünmez İdeal

Emre Arolat tarafından tasarlanan 2011-2013 yılları arasında inşa edilen 650 kişi kapasiteli Sancaklar Cami, İstanbul’un nazaran dışarısında kalan Büyükçekmece semtinde yer alan cami Sancaklar Ailesinin Büyükçekmece Gölü yakınlarındaki arazilerine bir cami yaptırmak istemeleriyle ortaya çıkmıştır.

Sancaklar Camii

Dök Mimarlık
Sancaklar Camii / Dök Mimarlık

5’ten fazla ulusal ve uluslar arası ödülü bulunan camiyi farklı kılan özelliği arazinin eğimi kullanılarak yer altındaymış hissi yaratıyor olmasıdır.Kapalı bir sitede bulunan camiye ulaşmak için alandaki park ve girişte gözüken sütünun yanından geçilmelidir. Kot farkı çok güzel kullanılmış ve caminin ona ulaşılana kadar gözükmemesi amacı sağlanmıştır.

Üst görünüş arkada ova ve kent manzarası

Dök Mimarlık
Üst kottan görünüm / Dök Mimarlık

Emre, cami tasarımında Osmanlı mimarisinin, günümüz inşaat teknikleri ve teknolojik gelişmeler sonucunda çağ dışı kaldığını düşünerek bu genel algının dışındaki camiyi tasarlamıştır. Tasarımında sadece dinin hissiyatına ve zihnin rahatlamasına odaklanan Emre camiyi detaylardan ve dünyevi ögelerden kurtarmayı amaçlamıştır.

Cami açık hava avlu ve minaresi

Dök Mimarlık
Cami avlusu ve arka planda kalan minaresi / Dök Mimarlık

İslamiyette ibadet edilen alanın temiz olması yeterlidir ve camiler için herhangi bir kesin şekil belirtilmemiştir. Tasarımında bundan güç alan Emre’nin Hz.Muhammed’in ilk vahiy aldığı Hira mağarasından etkilendiği de söylenmektedir. Zemine gömülü olan cami dışarıdan bakıldığında minaresi dışında bir birimini gözler önüne sermemiştir.

Cami ibadet alanı

Dök Mimarlık
Cami ibadet alanı / Dök Mimarlık

İç kısımda ise yönelimler kullanılmış ve bu mekanın yöneliminde ve aydınlatmasında önemli rol oynamıştır. İslamiyette istendiği gibi sadelik esas alınmış, abartıdan kaçınılmıştır.Cami mimarisinde daha önce görülmemiş şekilde erkek ve kadınların ibadethaneleri aynı ortamda yer almaktadır. Yan duvarlarından girişte solda kalan duvarda sonsuz siyah panel üzerine sade bir şekilde vav harfi işlenmiştir.

Cami ışıklandırması ve iç mekanı.

Dök Mimarlık
Cami girişi ve iç kısımları / Dök Mimarlık

Cami tanımını yeniden yazan yenilikçi Sancaklar Camii, bir camide olması gereken huzuru ve düzeni böylesine minimal bir alanda yakalamayı başarabilen nadir eserlerden birisidir.

Siz ne düşünüyorsunuz? Bu alan sizde neler uyandırıyor? İbadetiniz için burayı tercih eder miydiniz? Farklı yenilikçi yaklaşımlarını aynı tür yapılarda gösteren Le Corbisuer’in Notre dame du Haut Ronchamp’ını da buradan okuyabilirsiniz.

Yorumlarınızı bizimle paylaşmayı ve aynı yerden e-posta bültenimize abone olmayı unutmayınız.

Mimar: Emre Arolat
Yıl: 2011-2013
Yer: Büyükçekmece, İstanbul, Türkiye
Fotoğraf: EAA

Fikirlerinizi bizimle paylaşın..