Chartwell House -Değişken Yapı - Dök Mimarlık

Chartwell House -Değişken Yapı

1923 yılında Philip Tilden tarafından Winston Churcill tasarlanan Chartwell House Westerham,Kent, İngiltere‘de yer alıyor. Evin tarihi ise asıl olarak 1362 yılına uzanıyor.

Chartwell House 

Dök Mimarlık
Chartwell House / Dök Mimarlık

Evin bilinen en eski hali 1362 yılında William At-Well tarafından satılmasıdır. İsmini şu anki evin kuzeyinde kalan bir nehirden alır. Chart eski İngilizcede verimsiz çorak toprak için kullanılırmış, Well ismiyse evin tahmin edilen ilk sahibi William-At-Well’den gelmektedir. Evin bir site halini almasıysa 16. yüzyılı bulmuştur. Ev Hever kalesinin yakınında bulunmakta ve ününü 8.Henry’nin Anne Boleyn ile yakınlaşmak için Hever’e yakın bir yer olarak burayı seçmesiyle kazanmıştır. Evin dış duvarlarındaki tuğla işçiliği evin 1485-1603 yılları arasında İngiltere yönetimini elinde barındıran Tudor Hanedanlığının derin etkilerini taşıdığını göstermektedir.

İngiltere’nin hiçbir yüzyıl içerisinde görülmemiş şekilde büyümesi, genişlemesi, zenginleşmesi Tudor Hanedanı yönetiminde olmuştur.

John Guy
Arka bahçeden görünüş yüksekte ev. 

Dök Mimarlık
Arka görünüş / Dök Mimarlık

17 ve 18. yüzyıllarda çiftlik evi olarak kullanılmış ve sık sık el değiştirmiştir. 1836 yılında açık arttırmada “Aristokratik kalite ve zevke sahip ailelere özel.” denilerek satılmıştır. 1848 yılında İskoç yazar ve politikacı John Campbell Colquhoun tarafından satın alınmış, onun sahipliği döneminde en kapsamlı büyütme ve yenilenmeyi geçirmiştir.

Viktorya mimarisinin en kötü örneklerinden biri olup, hantal tuğlalar, çıkıntılı tuğla camlar ve dönemin dışında kalan üst kat camlarıyla Chartwell House Viktorya döneminin hayal kırıklığıdır.

Oliver Garnett

Churchill evi ilk defa Temmuz,1921’de arazi açık arttırmaya sunulmadan önce görmüştür.Ev açık arttırmada satılamamış ve bundan kısa bir süre sonra Churchill eşi Clementine ile tekrar ziyaret etmiş ve ortak kararları sonucu 5,000£ ‘a satın almışlardır.

Ana giriş kapısı ve peyzaj


Dök Mimarlık
Ana giriş kapısı / Dök Mimarlık

Churchill Eylül,1922’de bu evi satın almadan önce 1921’de annesini ve kardeşini ,1922’de ise İskoç parlamentosundaki koltuğunu kaybetmiştir. Bu kayıplar sonucu kendisini yeni evine adamıştır. Philip Tilden 1922’de evin resterasyonu ve yeniden tasarlanması için çalışmalara başlamış, Churcill ise Westerham yakınında ev kiralamış ve evin yenilenmesinin sıkı takipçisi olmuştur. Pek çok insan tarafından Churchill’in yaşadığı büyük kayıpların ardından kendisini tamamen Chartwell House için adadığını söylenmektedir. Bu tasarım ve uygulama iki yıl sürmüş ve 7,000 £ ila 18,000 £ arasında bir masraf çıkarmıştır. Bunun yanı sıra yapılmak istenenler sıkıntı ve problemler meydana getirmiştir. Bu durumdan dolayı Clementine ev ve maddi sıkıntıları hakkında endişelenmiştir.

Sevgilim, sana yalvarıyorum ki parayı düşünüp kendini rahatsız etme. Chartwell bizim yegane evimiz olacak ve biz bu konuda gayret göstermeliyiz.

Churchill, Clementine’a yazdığı mektup.
Bay ve Bayan Churchill Heykelleri. 

Dök Mimarlık
Oscar Nemon tarafından yapılan Bay ve Bayan Churchill heykeli / Dök Mimarlık

Churchill takvimler Nisan’ı gösterdiğinde Chartwell’e taşınmış ve bu evdeki ilk mektubunu yine eşine göndermiştir.

1965 yılının Ocak ayına kadar Churchill ailesi tarafından kullanılmış ve Winston Churchill’in vefatıyla beraber Chartwell House, Clementine Churchill tarafından bütün hakları Ulusal Güven’e devretilmiştir.

Denizden 650 metre yüksekte bulunan Chartwell House manzarası hakkında Churchill “Chartwell’i bu manzara için aldım.” demiştir. Kent şehrinin adeta üstünde bulunan yapı eski dönemlerde düşmanın yerinin tespiti sağlamak amacı ile buraya yerleştirilmiş.

Churchill'in evi alma sebebi olan Chartwell House manzarası. 

Dök Mimarlık
Chartwell House manzarası / Dök Mimarlık

Churchill 1922-1924 yılları arasında evin modernize edilmesi ve genişletilmesi için mimar Philip Tilden ile anlaşmıştır. Tilden evi genişletmiş Clementine Churchill’in odası dahil olmak üzere yeni odalar eklemiş, evin dış görünüşü ve peyzajı ile ilgilenmiştir.

Bahçe ve peyzaj ev yukarıda.

Dök Mimarlık
Bahçe görünüşü / Dök Mimarlık

Churchill Chartwell House için çok fazla kafa yormuş, bahçesinden mutfağına, yatak odasından sandalyesine her eşyaya ve dekora özenmiş ve hatta yemek sandalyelerinin ihtiyaçları hakkında günlüğüne şunları yazmıştır.

Evin iç tasarımı Ulusal Güven 1966’da eve sahip olduğunda yeniden tasarlanmış ve müzeleştirilmiş bazı odalar boşaltılmış bu odalarda bilgilendirici müze odaları yapılmıştır. 1920-1930’lar yaşatılarak evin bütünü restore edilmiş ama bunlar yapılırken orijinalliğinden ödün verilmemiştir. Churchill’in şahsi yatak odası hariç her bölümü ziyarete açıktır.

8 hektar yerleşim yerinin yanında 23 hektarda bahçesi ve gölü bulunan yapı yüzyıllarca süre gelen tarihi yapısı ve yaşadığı değişimlerin üstündeki etkileri sayesinde günümüze bu kadar değerli bir hatıra getirmiş ve bunu özünü kaybetmeden yine kendisini anlatarak yapmıştır.

Göl görünümü yeşil tonlar hakim

Dök Mimarlık
Göl manzarası / Dök Mimarlık

Siz neler düşünüyorsunuz? Sizce Chartwell House potansiyelinin karşılığı alınan bir yer mi? Siz olsanız nasıl değerlendirirdiniz?

Fikirlerinizi bizle paylaşabilir ve bunu yaparken en son yazılarımızdan yayınlandıkları an haberiniz olması için e-posta ile bize abone olabilirsiniz..

Eğer hala okumadıysanız kesinlikle Melkinov House yazımızı da okumanızı isteriz.

Mimar: ?-Philip Tilden
Yıl: 1362-1922-1966
Yer: Westerham, Kent, İngiltere

Fikirlerinizi bizimle paylaşın..