Argül Weave -Bilinmeyen Hazine - Dök Mimarlık

Argül Weave -Bilinmeyen Hazine

Argül Weave

Dök Mimarlık
Argül Weave / Dök Mimarlık

BINAA mimarlık ofisinden Burak Pekoğlu tarafından 2012 yılında Yıldırım, Bursa’da yapılması planlanan ve 2014 yılında inşası tamamlanan Argül Weave, Bursa’nın şehir dokusundan farklı ve daha bütünselci bir anlayışla işlenmiş bir anlayışa sahiptir.

Kent görünüşü

Dök Mimarlık
Şehir dokusu içersinde görünüş / Dök Mimarlık

Argül Weave Hemen yanı başında bulunan Argül Tekstil’in isteği üzerine tasarlanmış çok yönlü bir tekstil plazasıdır. Bölgenin kalkınması ve uluslar arası mecralarda Bursa Tekstilciliği’nin çok daha yükseklere tırmanmasını sağlamak için planlanmıştır.

Bölgenin eski ihtişamına yeniden kavuşması için 4500.0 m² bir alana kurulan yapı içinde 3 kat barındırmaktadır.İlk katında perakende satış alanları yer alırken ikinci ve üçüncü katında ofisler bulunuyor. Terasında ise bir restoran alanı konuşlandırılmış.

Tasarımsal yapısında dokuma tezgahındaki ipliklerin birbiri ile yakaladığı ahenk sonucu birleşmelerinden esinlenilmiştir. Patara beji mermeri kullanılan dış cephede, cephenin dalgalarının etkisi mermer ile güçlendirilmiştir. Temelinde koyu kızıl mermer ve iç yapısında Batı Afrika’dan gelen kızıl kahverengi İriko ağacı kullanılmıştır. Binanın dış cephesindeki dalgalar ile ışıklandırma oyunları yapılmış ve binanın günün her saatinde farklı deneyimlenmesini sağlamıştır.

Cephe haraketleri, Patara beji mermer ve İriko ahşapı 

Dök Mimarlık
Cephe haraketleri, Patara beji mermer ve İriko ahşapı / Dök Mimarlık

İriko ağacı ve geniş cam paneller kullanılan yapıda her açıklığın manzarası bina iskeletindeki yönelimlerden dolayı farklı olmuştur.

Çelik iskelet

Dök Mimarlık
Cephenin çelik iskeleti / Dök Mimarlık

Yıldırım,Bursa’da bir sanayi sitesi içinde olan ve şüphesiz konumunun ve daha büyük ölçekle Bursa’nın gözdesi olan binanın tanıtımı yeterince yapılamamış ve istenen kitlelere ulaşılamamıştır.

Tasarım aşamaları

Dök Mimarlık
Tasarım aşamasında toplu olarak planlama yapan ofis / Dök Mimarlık

Sanal çizimler ile gerçeklik arasında bolca problemler çıkmış, tasarı aşamasında bu tasarımsal hataları düzeltebilmek için tekrar ve tekrar çalışılmıştır.

Tasarım çizimleri

Dök Mimarlık
Tasarım çizimleri / Dök Mimarlık

Alanının en farklı örneklerinden biri olan bu yapının tanınmıyor olması en büyük eksikliği. Bursa’nın dokusunu ve geleneklerini yaşatırken bunların yanına özgün ve çağdaş bir yorum katılmıştır.

Kesinlikle görülmesi ve incelenmesi gereken bu yapı hakkında siz ne düşünüyorsunuz? Sizce de bu yapı tanınır olmaktan uzak mı? Eksik olduğu veya hatalı bir yönü var mı? Bir diğer farklı tasarım olan Vitra İtfaiye İstasyonu ile aralarındaki farklar neler?

Bizimle düşüncelerinizi paylaşabilir ve bunu yaparken sizin için en yeni yazılarımızı e-posta yoluyla sizlere aktaran bültenimize de abone olabilirsiniz.

Mimar: Burak Pekoğlu, BINAA Mimarlık ofisi adına
Yıl: 2012-2014
Yer: Yunusemre,Yıldırım, Bursa
Fotoğraf: Burak Pekoğlu, Thomas Mayer

Fikirlerinizi bizimle paylaşın..