CRAB Çizim Atölyesi -İkonik Farklı - Dök Mimarlık

CRAB Çizim Atölyesi -İkonik Farklı

Bournemouth Üniversitesi Sanat Fakültesi, İngiltere’de 2016 yılında yapılan bu alışılagelmişin dışındaki CRAB Çizim Atölyesi planlanma sürecine beraber göz atalım.

CRAB Çizim Atölyesi 


Dök Mimarlık
CRAB Çizim Atölyesi / Dök Mimarlık

Çizimin gücü ve onun sanatın yaratılışındaki etkisi tartışılamaz.

Bournemouth Üniversitesi Sanat Fakültesi Bölüm Başkanı, Stuart Bartholomew

Mimarlık mezunu olan Bartholomew bu düşüncesini sanat bilgisi ile birleştirmeye başlamış ve bu yapının yaratılışı için 2014 yılında CRAB mimarlık ofisinin başı olan Sir Peter Cook ile bu yapı hakkında görüşmüştür. Yapıda bu sanat aşkını yakalamak istemiştir. Bunun üzerine CRAB ekibi bu düşünceyi fakültenin 17 ayrı bölümündeki öğrencilerin hepsine hizmet edebilecek bir çizim atölyesi oluşturmuşlardır.

Atölyesi dış görünüi


Dök Mimarlık
Atölye dış görünüş / Dök Mimarlık

İçi çizim, resim, heykel, drama, mimari aktiviteler gibi işlevlere hizmet etmesi için tasarlanmıştır.

Doğal ışığın sanat üzerindeki etkisinin çok büyük olduğu düşünülmüş ve doğal ışığın olduğu gibi kullanılabilmesi için oldukça geniş bir açıklık basit bir cam ile açık şekilde bırakılmıştır.

Atölye iç


Dök Mimarlık
Atölye alanı / Dök Mimarlık

140 m2 bir alana kurulan stüdyo Cook tarafından “Bu stüdyo yaratıcılık gerektiren sanatların temelinin çizimden geçmesinin önemini aktarıyor.” diye tanımlanmıştır.

“İş stüdyonun tasarımını geldiğinde burada bütün öğrenci ve bütün disiplinlere çalışma imkanı sağlayabildiğinden emin olmak istedim. Moda tasarımı, grafik tasarımı, güzel sanatlar ye yahut benim gibi mimarlık, burası herkesin kullanabileceği ve ilham alabileceği bir yer olmalıydı.”

Sir Peter Cook

17 çelik parçanın bir araya getirilmesi ile oluşan yapının ikonik mavi rengiyse kampüsün kuzey ucunu sınırlıyor.

Sanat atölyelerine bakış açısını kökten değiştiren CRAB çizim atölyesi hakkında sizler neler düşünüyorsunuz? Sizce burası tasarım yapmak için elverişli mi? Eksik olduğu veya hatalı bir yönü var mı? Melkinov House atölyesi ile arasındaki farklar neler?

Bizimle düşüncelerinizi paylaşabilir ve bunu yaparken sizin için en yeni yazılarımızı e-posta yoluyla sizlere aktaran bültenimize de abone olabilirsiniz.

Mimar: CRAB, mimarlık ofisi
Yıl: 2016
Yer: Bournemouth, İngiltere
Fotoğraf: Richard Bryant – Arcaid Images

Fikirlerinizi bizimle paylaşın..