Melnikov House -Baltalanmış Yenilik - Dök Mimarlık

Melnikov House -Baltalanmış Yenilik

Melnikov House 1929 yılında Rus mimar Konstantin Melnikov tarafından Arbat,Moskova‘da kendisinin ve ailesinin kullanımına hizmet etmesi için yapılmıştır.

Melkinov House


Dök Mimarlık
Melkinov House / Dök Mimarlık

Melnikov House 3 katlı olup içinde ailesinin ve kendisinin kullanımı için genel ve özel alanlar ve ayriyeten Melnikov’un resim ve mimarlık atölyesi bulundurmaktadır. Silindir fikri Lenin’in Yeni Ekonomi Politikasından sonra çıkan bu yapının yapımına izin almak için gerekli ekonomik ve deprem yönetmeliğindeki yapı gereksinimlerini karşılayabilen bir yapısı olduğu için seçilmiştir. Mekanlar ise iki silindirin dramatik bir şekilde birleşip boşluklar üretmesiyle türemiştir. İki silindirin boyları birbirinden farklı tasarlanmış ve bu sayede yola cephesi olmayan arka silindirin de en üst katından manzara içeriye alınabilmiştir.

Melkinov House kesiti


Dök Mimarlık
Melkinov House kesiti / Dök Mimarlık

Melnikov, kulelerin tuğla duvarlarının 16. yüzyıl yeniliklerini tekrardan gün yüzüne çıkarmak istemiş ve evinin her bölümünde tuğlalardan yararlanmıştır. Katların tabanındaki tahtalara özel bir teknik kullanılarak evi taşıma işlevi yüklenmiş ve bu sayede iç mekanda herhangi bir kolon yapımına gerek kalmamıştır. Evin içinde yatay spiral dolaşım sistemi kullanılmıştır. Ev en zorlu kış günlerinle bile atlatabilecek güçte yapılmıştır.

Melkinov House girişi


Dök Mimarlık
Giriş / Dök Mimarlık

Yapıda 60’dan fazla altıgen cam kullanılmış, özellikle arka cephedeki silindirin gün ışığıyla yıkanması sağlanmıştır.

Giriş katında daha genel işlevlere hizmet eden Mutfak ve Banyo yerleştirilmiş. İkinci kata ise yatak odaları ve oturma odası tasarlanmış ama klasik yapıların aksine açık plan sistemi kullanılmış ve yatak odası kısmi bir duvar ile oturma odasından ayrılmıştır. Evin üçüncü katında ise Melnikov’un atölyeleri yer almıştır. Arka silindirde atölyelerin boyu çift tavan yüksekliğine ulaşmış bu yüksek tavan sisteminden üstte bahsettiğimiz gibi altıgen cam delikleri kullanılarak ışıktan en fazla şekilde yararlanılmıştır. Bu açıklık Melnikov’un yaratıcılığının sınırlanmasının önüne geçmek ve ışık ile gölgenin etkileşimlerini deneyimleyebilmesini sağlamak için böyle planlanmıştır.

Melkinov House atölyeleri


Dök Mimarlık
Atölyeler / Dök Mimarlık

20. yüzyıl Rus mimarisinin ikonu haline gelen Melnikov House, Konstantin Melnikov ve ailesi tarafından kullanılmıştır.

Rus avangardını temsil eden yapı, geleneksel Rus mimarisinin dışında bulunuyor. 1937 yılında Stalin tarafından çıkarılan kanuna göre Sovyetler Birliğinde herhangi bir modern yapı yapılması ve yapılmış olması yasaklanmıştır. Bu yasak Melnikov’u sadece öğretmenlik ve profesyonel mimarlıktan men etmekle kalmayıp, Melnikov’un ölümüne(1974) kadar ev hapsine mahkum edilmesine yol açmıştır.

Melkinov’un dönemi için oldukça sıradışı olan ve kariyerine mal olan Melkinov House Rus mimarisinin önemli eserlerinden biridir.

Siz bu yapı hakkında neler düşünüyorsunuz? Açık plan sistemini benimseyen bir başka yapı olan Glass House incelememize göz atmayı unutmayın.

Bizimle düşüncelerinizi paylaşabilir ve bunu yaparken sizin için en yeni yazılarımızı e-posta yoluyla sizlere aktaran bültenimize de abone olabilirsiniz.

Mimar: Konstantin Melnikov
Yıl: 1929
Yer: Arbat,Moskova, Rusya
Fotoğraf: Denis Esakov

Fikirlerinizi bizimle paylaşın..