Vitra İtfaiye İstasyonu -Minimalist İşlevsellik - Dök Mimarlık

Vitra İtfaiye İstasyonu -Minimalist İşlevsellik

Zaha Hadid tarafından 1990 yılında tasarlanan  Vitra İtfaiye İstasyonu Weil am Rhein, Almanya Vitra Kampüsü‘nde bulunmaktadır.

Vitra İtfaiye İstasyonu akşamüstü tonları.

Dök Mimarlık
Vitra İtfaiye İstasyonu / Dök Mimarlık

İçinde fabrikalar, sergi merkezleri ve Vitra Dizayn Müzesi‘ni barındıran Vitra Kampüsü, 1981 yılında şimşek çakması sonucu çıkan bir yangın ile bir gecede kampüsün yarısından fazlası yanmıştır. Yangın gecesi kampüsün bir yangın müdahale ekibi bulunmuyormuş. Vitra grubu böyle bir hatanın tekrarlanmamasını istemiş ve bunun üzerine ise Hadid’e Vitra Kampüsüne bir İtfaiye İstasyonu tasarlaması teklif edilmiştir.

Vitra grubu Hadid gibi dünyadan bilinen mimarlara hasarlı ve yıkılan binaları yenileme görevini vermiştir.

Hadid aslen sadece itfaiye istasyonunu tasarlaması için istenmiş. Ancak proje bu isteğin dışına çıkmış, sınır duvarlarını, egzersiz alanı ve bisiklet park alanlarını da yine Hadid tasarlamıştır. Vitra Kampüs’ünün içinden geçen ana yola cepheleri bulunan elemanları bu yola entegre etmiştir. Girişte yer alan büyük açıklığı da sokağa bağlamıştır.

İtfaiye arabası girişi ve ana yol bağlantısı akşamüstü.


Dök Mimarlık
İtfaiye kısımları ve ana yol bağlantısı / Dök Mimarlık

Vitra fabrikasının kabaca dikey çizgisel yerleşimlerden oluşan bir yer olması Zaha Hadid‘in burayı yenilikçi ve bir itfaiye istasyonu için oldukça sıra dışı bir şekilde tasarlamasına kaynak olmuştur.Mekan sınırlarını duvarlarla değil boşluklarla tasarlamış ve gökyüzünü adeta bir çatı olarak kullanmıştır.

Dış görünüş noir renk paleti.

Dök Mimarlık
Dış görünüşü / Dök Mimarlık

Ön görünüşü kapalı, sıkışık ve yatay bloklarla sınırlanmış ve yatay bloklar binanın her zaman hazır olduğunu hissettiriyor.

Gökyüzüne doğru süzülen uzun kanadı ise binanın fabrikalar arasında ezilmesinin önünde engel olmuştur.

İşlevselliğin ön planda olduğu bu yapıda her faktörün belirlenmiş bir amacı var. Saat gibi çalışan bu birimler binanın en önemli özelliklerinden biri.İşlevsel ve sadelik kavramlarını çok iyi aktarabilen bina, boşluklar ve doğramasız camlarla donatılmış.

İç kısımlar noir renk paleti.

Dök Mimarlık
İç kısımları / Dök Mimarlık

852 metrekarelik bir alanda yerleşen bu yapı modern,sade ve işlevsel bir şaheser.
İçinde bir de müze bulunan bu yapı itfaiye istasyonu işlevini binlerce basamak öteye taşıyor.

İç kısımlar noir renk paleti.

Dök Mimarlık
İç yapısı / Dök Mimarlık

Siz neler düşünüyorsunuz ihtiyacını karşılamak için yapılan bu Vitra İtfaiye İstasyonu sizce de amacı dışındaki olgulara da hizmet ediyor mu?

Başka bir incelememiz olan Bonnefanten Müzesi yazımızı okumayı unutmayın..

Bize düşüncelerinizi yazabilir ve bunu yaparken sizin için en yeni yazılarımızı e-posta yoluyla sizlere aktaran bültenimize de abone olabilirsiniz.
 

Mimar: Zaha Hadid
Yıl: 1990-1993
Yer: Vitra Kampüsü,Weil am Rhein, Almanya
Fotoğraf: Christian Ricters, Helene Binet

Fikirlerinizi bizimle paylaşın..