Neugebauer House -Okyanusal Gereksinimler - Dök Mimarlık

Neugebauer House -Okyanusal Gereksinimler

1998 yılında Naples,ABD‘de Richard Meier tarafından Neugebauer House içerisinde yaratıcılığını ve tasarım yeteneğini son raddesine kadar kullanmıştır.Bir mimarın yapının bulunduğu yerin kurallarını aşmadan yapıya mümkün olan en fazla tasarımın nasıl yapılabileceği hakkında adeta bir ders vermiştir.

Gelin bu tasarım harikası Neugebauer House’u hep beraber inceleyelim..

Neugebauer House / Dök Mimarlık

Neugebauer House Konumu

Florida’nın en batısında bulunan Neugebauer House, okyanus kıyısındaki bölgenin kıvrımlı minik adalarından birisinde prestijli bir yerleşim topluluğunda yer almaktadır. Doubloon Körfezi’nin güneybatısında bulunmaktadır.

Kendisine ait bir iskeleye sahip yapının dış hatları da bu iskele ve okyanusun akımına kapılmıştır.

Richard Meier’in evin yapımına etkisi

Diğer mimarların tasarım prensiplerini kendisiyle birleştirmiş olan Richard Meier, çoğunlukla emaye paneller ve cam kullanan, oldukça özel beyaz formun temsilcisi olarak bilinir. Işık, renk, mekan, geometri ve bunlar arasındaki etkileşim Richard Meier’in açık, anlaşılabilir ve kolayca takdire şayan mimariyi tasarlamasına ilham olmaktadır.

Neugebauer House için yapılan planlamalar

Suyu gizlemek için evin yatay cephesi, beton bir çerçeve ve duvar yapısı kaplanmıştır. Dikey pencereler ile düzenli aralıklarla delinen cephe, evin uzunluğunu işleten geniş ve üst aydınlatmalı erişim koridorunu gizlemekte kullanılmıştır.

Evin doğrusal işlem alanı ön cepheden arka cepheye beş paralel katmandan oluşmuştur. Bunlar erişim, servis, yaşam alanları ve güneşlenme terası ile ince uzun yüzme havuzu olarak sıralanmaktadır. Yükseltilmiş ana giriş, koridora girmek için ön cephenin kireçtaşı duvarına nüfuz etmektedir. Hem özel alanlar hem de yaşam alanları havuza ve havuzun ötesindeki körfezin etkileyici manzarasına doğru uzanmaktadır.

Ana odalar ve refakatçilerin banyo ve giyinme alanları ile pişirme bölümleri çelik çerçeveli kelebek bir çatı ile kaplıdır. Taş panelli yağmur perdesi ile tamamlanan bu çatı, evin suya doğru yönelimini güçlendirirken, çatının evin bulunduğu topluluğun gereksinimlerini karşılamasını sağlamaktadır.

Neugebauer House Okyanus görünüşü / Dök Mimarlık

Bu dev gölgelik / çatı çalışmasının hissayatı yatay alüminyum tüpler ve ana koridor camına yerleştirilen seramik bir camdan yapılmış tezgâhlı panjurlar ile artırılmaktadır. Okyanus kıyısının alüminyum perde duvarı kasırgaya dayanıklı lamine camdan yapılmıştır.

Neugebauer House Hakkında Düşüncelerim

Özel yaşam alanları ve bir evin gereklilik ve sınırlarının nasıl bu kadar verimli bir şekilde kullanılabileceğinin kanıtı olan Neugebauer House modernizmi doruklarında yaşarken sınırları ve insanın doğa ile bütünlüğünü yakalamayı başarabilmiş bir kaç yapıdan birisidir. İçerisinde barındırdığı bunca işlevin yanında sınırların ve kısıtlamaların aslında mimari projeye ne denli yön verebileceğini ve bunun belkide bir fırsat olacağını bizlere anlatmıştır.

Neugebauer Househakkında siz neler düşünüyorsunuz? Sizce bu kadar fazla özelliği içinde barındırırken unuttuğu bir şeyler kalmış olabilir mi? Eksik veya hatalı bir yönü var mı? Eğer hala göz atmadıysanız yine Richard Meier’in Smith House incelememizi de buradan okuyabilirsiniz.

Mimar: Richard Meier
Mimari Tarz: Modern-Çağdaş Mimari
Yıl: 1998
Yer: Florida,ABD

Yorum bulunmaktadır.

Fikirlerinizi bizimle paylaşın..