Hope Rezidansı -Hayat Boşluğu - Dök Mimarlık

Hope Rezidansı -Hayat Boşluğu

1977 yılında inşası tamamlanan, mimarı John Lautner‘in en az bilinen tasarımlarından biri olmasına rağmen bir görenin bir daha aklından çıkmasının imkansız olduğu iddia edilen Hope Rezidansı, dönemin ünlü komedyenlerinden Bob Hope ve eşi Dolores Hope için John Lautner tarafından tasarlanmıştır. Tasarımı itibariyle mantara benzetilen rezidans ortasında bulunan ve çıplak gökyüzünü rezidansın tavanına çeviren yuvarlak bir boşluğa sahiptir.

Gelin bu 10 yatak odalı, 13 banyolu, kapalı ve açık havuzlu, tenis kortlu, minik bir gölete ve dış mekanda yer alan bir şömineye sahip olan devasa rezidansı hep beraber inceleyelim..

Hope Rezidansı Tasarımı

Volkana, mantara ve kratere benzetilen ikonik çatılı bu rezidans Bob Hope ve eşi Dolores Hope için John Lautner tarafından 1969 yılında tasarlanmıştır. Tasarımın yapıldığı benzetilmelerin yanında mimar John Lautzer, bu çatı tasarımını volkana benzetmiş ve boşluğun, doğal ışığa ulaşmayı ve çıplak gökyüzünün deneyimlenmesini hedeflediğini aktarmıştır. 3 kemerli yapısı ile bu ikonik çatı eğilimler ile bahçeye ve Coachella Vadisi‘ne uzanan manzaranın önünü oluşturmaktadır. Hocası Frank Lloyd Wright’ın izinden organik ve doğa ile bütünleşik mimari yolunda ilerlemiştir. 1930’lu yıllarda Wright’ın yanında çalışan Lautner bu tasarımında Wright’ın izinden uzaklaşmaya çalışmıştır. Çok başarılı olabildiğini söyleyemeyeceğimiz Lautner, Hope Rezidansında Wright‘ın Fallingwater‘ına benzer öğeler kullanmaktan kaçınmamıştır.

İnşa Süreci ve Yeniden Düzenlemeler

Lautner’in Elrod Evi tasarımından sonra Hope ailesi, kendilerine de bir rezidans inşa etmesi için Lautner ile anlaşmışlardır. 1969 yılında Lautner Hope Rezidans’ı için tasarımını Bob Hope’a gösterirken Hope

“Well, at least when they come down from Mars they’ll know where to go”

gibi sulu bir tepki vermiştir. Rezidans’ın inşası devam ederken gerçekleşen ve 500 bin $ gibi bir maliyete mal olan yangın ile inşaasına ara verilmiştir. Yangın ve evin inşaasının tekrar başlamasına kadar geçen sörede Rezidans’ın İç Tasarımının Yöneticisi olan Arthur Elrod vefat etmiştir. 1977 yılında yangından 4 yıl sonra tekrardan başlayan inşaat asıl planlar üzerinden devam ettirilmesi kararlaştırılmıştır. Fakat Dolores Hope yeniden başlayuan bu inşaata müdahalalerde bulunmak istemiştir. “Beverly Tepeleri Topluluk Tasarımcısı” olarak anlaştığı birisine evin iç tasarımını baştan sona yeniletmiştir. Lautner planlarda yer alan boşluğun yaydığı doğal ışığı kullanan iç tasarımın değişmiş olmasından dolayı dehşete düşmüş ve kendisini projeden uzaklaştırmıştır.

Bob ve Dolores Hope’un kızı olan Linda Hope bu değişiklik hakkında şunları söylemiştir.

“O(Dolores Hope) en kaba tabiri ile evin iç yapısını daha yaşanabilir kılmak için uğraştı.”

Yapılan değişiklikler iç mekan mobilyalarından yemek odasını balkona kadar uzatmaya ve planlanan rutları bozmaya kadar varmaktadır.

2016 yılında restore edilen rezidans Lautner’in tasarımını istediği doğal ve modern iç yapıya kavuşmuştur. Özel üretim kapılar ve iç mobilyalar kullanılmış, rezidansın iç yapısını doğal malzemeler ile tekrardan tasarlanmıştır.

Hope Rezidansı Mimarisi

Bob Hope tarafından UFO’ya başkaları tarafından volkan, mantar ve kratere, Lautner tarafından ise volkan olarak tasarlanan bir boşluğa benzetilen Hope Rezidans, bulunduğu bölgenin doğasını ve manzarasını evin en önemli noktası haline getirmiştir. Açıklık ve ferahlık ilkelerini doğallığını kullanarak birleştirmiştir. Boşluk ile hedeflediği açıklığa ve çıplak gökyüzüne çatı görevi yükleyemeyi başaran Lautner, rezidansı doğası ile uyumlu ve manzarasının hakkını veren bir yapı yapmayı başarmıştır. İkonik kabuk çatı tasarımı ile evin etrafında yaşayan bir çevre oluşturmuştur. İç tasarımı zaman içerisinde ana plandan sapsa da özellikle 2016 yılında yapılan restorasyon sonrası evin bütünü ile uyumluluğu artmış ve evin gerçek bir parçası haline gelmiştir.

2013 yılında satışa çıkarılması ve satışı süreci

Bob Hope’un 2003 yılında 100 yaşında iken vefat etmesinden 10 yıl sonra 2013 yılında 50 milyon $ gibi ütopik bir sfiyat etiketi ile satışa çıkartılmıştır. Fakat rezidansın kendisine alıcı bulamaması üzerine 2014 ve 2016 yıllarında istenilen bu ütopik rakamdan aşağı inilmiş ve Hope Rezidans’ı 2016 yılında 13 miyon $ fiyat etiketi ile rezidans, iş adamı Ron Burkle’a satılmıştır.

Hope Malikanesi Hakkında Düşüncelerim

Tasarlanan ikonik kabuk çatı yapısı, boşluk, iç tasarımı, doğası ve çevresi ile olan bütünleşmesi ve sunduğu geniş hacim ile yaşanılacak ve davet verilecek en güzel ve en ferah alanlardan biri olan Hope Malikanesi, içinde yarattığı yeni tarzlar ve bina yapısının birbiri ile geçtiği iletişim sayesinde bir bütün olarak davranan ve hepsi birbirinden ayrı güzellikte olan sistemsel elamanların bir bütünü oluşturmalarından ortaya çıkmaktadır. Tasarımında tercih edilen soğuk ve sıcak öğeler birbirleriyle ahenk ve düzen içerisinde kesişmiş ve bir bütünü oluşturmuşlardır. Yıllar boyu Hope Ailesi’ne ev olmuş bu rezidansın yapısı ve uyumu mükemmele yakınlıkta. Oluşan atmosfer ve yakalanılan uyum, bir mimaride (özellikle de görece sıcakkanlı olan ev mimarilerinde) mimari elemanların birbirleri ile olan iletişimi sonucu olarak ortaya çıkardığı son ürünün bütün olarak yapının DNA’sına işlendiğinin bir kanıtı olmuştur. Devrimsel olarak nitelendirilecek yenilikleri barındırmasada, varolan ve önceden keşfedilmiş yeniliklerin bir bütün içersinde böylesine işlenmesi kesinlikle bir devrim etkisi yaratmıştır.

Hope Rezidans’ı hakkında siz neler düşünüyorsunuz? Sizce oluşturulan bu boşluk eve bir dezavantaj sunuyor mu? Tasarımında kusurlar var mı? Fikirlerinizi bizimle paylaşmayı unutmayın. Eğer hala göz atmadıysanız Şelale Evi incelememizi de buraya tıklayarak okuyabilirsiniz.

Mimar: John Lautner
Mimari Tarz: Modernizm
Yıl: 1969-1977
Yer: Kaliforniya,ABD

Yorum bulunmaktadır.

Fikirlerinizi bizimle paylaşın..