Harpa Konser Salonu ve Konferans Merkezi -Cephe Dokusu - Dök Mimarlık

Harpa Konser Salonu ve Konferans Merkezi -Cephe Dokusu

Henning Larsen Mimarlık tarafından tasarlanmış olan Harpa Konser Salonu ve Konferans Merkezi Reykjavík, İzlanda‘da bulunmaktadır. 2007- 2011 yılları arasında tasarlanan yapı 28,000 m² alan üzerine 164 milyon € maliyetle inşa edilmiştir.

Gelin bu deniz kıyısındaki yapıyı hep beraber inceleyelim..

Harpa’nın Bulunduğu Alan

Şehrin kalbinde kültürel ve sosyal bir merkez olmuştur. Çevre dağların ve Kuzey Atlantik Okyanusu’nun muhteşem manzarasına sahiptir. Harpa, meraklı gezginler için büyüleyici bir alandır. Şehirden,doğaldan veya insandan bağlantısını asla koparmamış olan ödüllü Harpa mimarisi, 4 Mayıs 2011’de açıldığından bu yana 10 milyon misafir çekmiştir.

Bulunduğu Alanın Harpa’ya Çıkardığı Zorluklar

Müzik salonunun yoğun bir yola yakın olması, tasarıma bir tür meydan okuma durumu yaratmıştır. Uzun uğraşlar ve tasarım deneyleri sonucunda istenilen estetik kalite sağlanmış ve yapıya gürültünün girişi engellenmiştir. İzlanda iklimiyle de mücadele edilmiştir. Yapının ısısını dışarı kaçırmamak için özel yalıtımlar kullanılmıştır. Yapının akustiği esnek kullanıma izin verdiği için farklı etkinlikler için kullanılabilmektedir. Hareket ettirilebilir ve farklı hacimleri oluşturabilir şekilde tasarlanan oturma elemanları da bu yapıya özel olan elemanlardandır.

Harpa Dış Cephesi

Henning Larsen Architects’in Danimarka-İzlanda kökenli sanatçı Olafur Eliasson ile iş birliği içinde çalışarak, Harpa’nın dış cephe tasarımlarını planlamışlardır.Uzun çalışmaları sonucu buldukları harika fikre sarılarak hem estetik hem de teknik açıdan oldukça başarılı ve etkileyici bir bina ortaya çıkarmışlardır.

Yapının güney cephesi, 12 taraflı modüllerin bir araya getirilmesiyle oluşturulmuştur. İzlanda’da yaygın olarak bulunan kristalize bazalt sütunları andıran altıgen cam form, şehrin yansımalarını oluşturmaktadır Çok yüzlü cam cephe, iki ve üç boyutlu olarak gerçekleştirilen bir geometrik ilkeye dayanıyor. Bu sayede cephe, liman ve gökyüzünden aldığı ışıkları yansıtan boşluk tasarlanmıştır. Yapının diğer cephelerinde ise bu geometrik kompozisyonun iki boyutlu hali kullanılmış.

Ana mekanlarda güzel yansımalar veren renkli panellerin yerleştirilmesine özen gösterilmiştir. Ve tasarımın son aşamalarında, yansıma ve şeffaflık üzerine bir vurgu tasarlanmıştır. Güneş batmadan cephenin okunabilmesi tasarımı dolayısıyla çok kolaydır fakat güneş battıktan sonra algının sağlanabilmesi için, güney cephesinde çok renkli LED aydınlatma sistemi kullanılmış bu sistem ise Harpa’ya, İzlanda’ya özgü bir parlaklık vermiştir.

Harpa Yerleşimi

Harpa Konser Salonu ve Konferans Merkezi içerisinde bir giriş alanı, fuaye, restoran, ortada bulunan dört salon, ofislerin de bulunduğu bir kulis alanı, idare ofisleri, prova salonu ve soyunma odalarını barındırmaktadır. Yapının içindeki

 • Silfurberg (750 koltuk kapasitesi)
 • Eldborg (1800 koltuk kapasitesi)
 • Norðurljós (450 koltuk kapasitesi)

isimlerindeki üç büyük konser salonu ise yan yana durmakta ve bu salonlara yapının güney kısmından giriş sağlanırken, bu salonların kulislerine kuzey kısmından ulaşılmaktadır. Merkezin dördüncü katında ise daha özel performanslar için küçük bir salon olan Kaldalón (195 koltuk kapasitesi) ve özel bir restoran alanı bulunmaktadır.

Harpa İsminin Anlamı

Reykjavik Konser Salonu ve Konferans Merkezi’nin adı 11 Aralık 2009’da halka sunuldu. 1.200 vatandaşın önerdiği 4.156 isim arasından Harpa ismi en çok istenen isim oldu. Bu talep, ismin İzlandaca olması istenmesi fakat çoğu dilde kolayca ifade edilmesi için oluştu. Harpa isminin birden fazla anlamı vardır. Yılın bir zamanına atıfta bulunan eski İskandinav takviminde bir ay olan eski bir İzlandaca kelimedir. O ayın ilk günü yazın ilk günü olarak kutlanır ve doğanın yaşadığı ve çevrenin renklerinin keskinleştiği daha parlak bir zamanın başlangıcına işaret etmektedir. Harpa ayrıca içindeki faaliyet ve işlemleri ifade eden enstrümanı ifade eder.

Popüler Kültürde Yeri ve Ödülleri

 • Netflix dizisi Sense8‘in bir bölümünde yer almıştır.
 • Netflix‘in Black Mirror serisinin “Timsah” isimli bir bölümünde görünmüştür.

 • USITT Architecture Award 2018
 • Best Meeting & Conference Centre in Europe 2016 – İş Alanları dalında..
 • Local Favorite Award 2016 – Kültür Turu alanında..
 • The Mies van der Rohe Award 2013
 • Best MICE Centre in Northern Europe 2012
 • Best public space 2012 – Arkitekturmassan Ödülleri kapsamında..
 • Civic Trust Award in Edinburgh 2012 – 300 Adayın Arasından.
 • The Cultural Award for architecture 2012 – Icelandic newspaper DV
 • The Icelandic Concrete Award 2012
 • The Icelandic Heating, Ventilating and Sanitary Award 2012
 • Best Performance Space Design Award 2011 – Gezi ve Konser alanları dalında
 • Nominated as the Best Cultural Building of the World 2011 
 • Harpa Plaza – the Best Public Nordic Space 2011 – Arkitekturmessan Gothenburgh
 • Wayshowing – IIIDAwards 2011
 • Harpa one of the 10 best Concert Halls and Inspiring Structures of the Millennium – Gramophone dergisi 2010
 • World Architecture Award 2010

Harpa Hakkında Düşüncelerim

Konser ve konferans merkezi olarak planlanan fakat tasarımı sırasında geçirdiği evrim ile kendi sanatsal ve yaşamsal bölgesini oluşturan, kendi içinde ve etrafında bu hayatı hissettiren ve yaşamaya çeken Harpa şüphesiz Radio City Müzik Salonu gibi içindeki konser veya konferanstan çok kendi mimarisi ve tasarımı ile dikkat çekiyor.

Harpa Konser Salonu ve Konferans Merkezi hakkında siz neler düşünüyorsunuz? Sizce bu tasarımsal ve mekansal güzellikleri yapının asıl işlevini baltalıyor mu? Eksik veya hatalı bir yönü var mı? Eğer hala göz atmadıysanız neredeyse aynı dille fakat Harpa’dan neredeyse 80 yıl önce tasarlanıp yapılan Radio City Müzik Salonu incelememizi de buradan okuyabilirsiniz.

Mimar: Henning Larsen Mimarlık Şirketi ve Olafur Eliasson
Mimari Tarz: Modern Mimari
Yıl: 2007-2011
Yer: Reykjavík, İzlanda

Fikirlerinizi bizimle paylaşın..